Váš nákupní košík: prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz
12
Ministerstvo zahraničních věcí sděluje, že dne 7. prosince 2004 byl v Praze podepsán Program spolupráce mezi Ministerstvem kultury České republiky a ministrem kultury Polské republiky na léta 2004 - 2006.
Program vstoupil v platnost na základě svého článku 18 dne 7. prosince 2004.
České znění Programu se vyhlašuje současně.
Ministerstvo kultury České republiky a ministr kultury Polské republiky (dále jen "smluvní strany"),
vedeny přáním prohloubit vztahy mezi svými národy v oblasti kultury a v souladu s článkem 15 odstavcem 2 Dohody mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o spolupráci v oblasti kultury, školství a vědy, podepsané dne 30. září 2003 v Praze,
se dohodly takto:
1. Smluvní strany budou rozvíjet kontakty v oblasti kultury a umění a budou podporovat přímou spolupráci mezi českými a polskými tvůrci, profesními sdruženími, kulturními a uměleckými institucemi a organizacemi, které působí v České republice a v Polské republice v oblasti kultury a umění.
2. Smluvní strany budou podporovat uvádění literárních, hudebních, dramatických děl a výtvarné tvorby českých a polských autorů, se zvláštním přihlédnutím k dílům současných autorů.
Smluvní strany budou dle svých možností, na zásadách vzájemnosti a dle dramaturgických plánů pořadatelů podporovat účast českých a polských jednotlivců a souborů na významných divadelních, hudebních a tanečních událostech pořádaných v České republice a v Polské republice. Svou pozornost přitom zaměří zejména na tyto události:
v České republice:
- Mezinárodní hudební festival "Pražské jaro",
- Mezinárodní festival "Divadlo" v Plzni,
- Mezinárodní jazzový festival ve Slaném,
- Mezinárodní jazzový festival v Hradci Králové,
- Mezinárodní jazzový festival v Karlových Varech,
- Mezinárodní festival jazzového piana v Praze,
- Loutkářský festival "Skupova Plzeň" (v sudých letech),
- Loutkářský festival "Mateřinka" (v lichých letech),
v Polské republice:
- Festival současného umění ve Vratislavi,
- XV. Mezinárodní klavírní soutěž Fryderyka Chopina ve Varšavě (v roce 2005),
- Mezinárodní festival "Wratislavia Cantans" ve Vratislavi,
- Mezinárodní divadelní festival "Kontakt" v Toruni,
- Mezinárodní festival současné hudby "Varšavský podzim",
- Mezinárodní jazzový festival "Jazz Jamboree" ve Varšavě,
- Mezinárodní jazzový festival "Jazz nad Odrou" ve Vratislavi,
- Mezinárodní jazzový festival "Jazz Juniors" v Krakově,
- Mezinárodní jazzová soutěž "Jazz piano" v Kaliszi,
- Loutkářský festival v Bialsku-Bialej.
Smluvní strany budou pokračovat ve společných kulturních projektech. Zvláštní pozornost přitom zaměří na tyto akce:
- Mezinárodní divadelní festival "Bez hranic", pořádaný každoročně v Českém Těšíně a polském Cieszyně,
- "Česko-polské dny křesťanské kultury", pořádané po obou stranách hranic,
- projekt "Divadlo jako lidské místo 2004 - 2006", na kterém spolupracuje Divadelní studio "Farma v jeskyni", Divadelní asociace "Teatr Zar" z Vratislavi a Centrum Grotowského ve Vratislavi.
1. Smluvní strany budou podporovat rozvoj spolupráce v oblasti výtvarného umění a budou usilovat o uvádění tvorby českých výtvarných umělců v Polské republice a polských výtvarných umělců v České republice. Zvláštní pozornost přitom zaměří na tyto akce:
v České republice:
- Mezinárodní bienále užité grafiky v Brně (v roce 2004),
v Polské republice:
- Mezinárodní bienále mediálního umění WRO (v roce 2005),
- Mezinárodní trienále grafiky v Krakově,
- Mezinárodní trienále malířství euroregionu Karpaty v Přemyšlu,
- Mezinárodní bienále plakátu ve Varšavě (v roce 2004).
2. Smluvní strany budou podporovat rozvoj přímé spolupráce mezi českými a polskými galeriemi a muzei, a popřípadě i dalšími institucemi a organizacemi působícími v České republice a v Polské republice v oblasti vytváření, uchovávání a prezentace muzejních a galerijních sbírek jako nedílné součásti movitého kulturního dědictví. V této oblasti budou podporovat jejich spolupráci při přípravě a realizaci výstav, při zajišťování účasti na konferencích, sympoziích, vědeckých projektech a výzkumech a dalších odborných i kulturních aktivitách uvedených institucí a organizací. Svou pozornost zaměří zejména na podporu spolupráce:
- Památníku Terezín a Státního muzea Auschwitz-Birkenau v Osvětimi při zajišťování provozu a údržby stálé expozice České republiky "Vězni z českých zemí v Osvětimi" a při realizaci vzdělávacích programů v této expozici,
- Muzea Miedzi v Legnici a Národní galerie v Praze při přípravě a realizaci výstavy "Slezská perla v české koruně. Tři období rozkvětu umění Čech a Slezska.",
- při prezentaci mezinárodní výstavy "Střední Evropa kolem roku 1000" v Národním muzeu v Poznani,
- Slezského zemského muzea v Opavě a Univerzity ve Vratislavi při řešení mezinárodního projektu "Bibliografie dějin Slezska" (za účasti J. G. Herder Institutu v Marburku),
- Slezského zemského muzea v Opavě a Slezské univerzity - oddělení věd o zemi v Sosnovci při řešení polského výzkumného projektu "Společný hospodářský pohraniční teritoriální systém Slezského vojvodství a severní Moravy v oblasti transformace systémového hospodářství zemí střední a východní Evropy".
3. Instituce a organizace, o kterých pojednává odstavec 2 tohoto článku, si mohou v souladu se svými zájmy a možnostmi vyměňovat odborníky ke studijně pracovním pobytům a vědecké a informační materiály.
4. Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci mezi českým a polským výborem Mezinárodní rady muzeí (ICOM).
Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci mezi českými a polskými středisky Mezinárodního divadelního institutu (ITI), Mezinárodní loutkářské unie (UNIMA), Mezinárodní organizace scénografů a divadelních techniků (OISTAT), Mezinárodní rady pořadatelů folklorních festivalů a lidového umění (CIOFF), Mezinárodní organizace pro dechovou hudbu (CISM), Mezinárodního sdružení pro amatérský film a video (UNICA) a Mezinárodní organizace amatérského divadla (AITA/IATA).
1. Smluvní strany budou spolupracovat v oblasti ochrany společného movitého, nemovitého i nehmotného kulturního dědictví, zajistí výměnu informací týkajících se ochrany kulturního dědictví a budou podporovat činnost směřující k evidenci, inventarizaci a výměně informací o společném kulturním dědictví.
2. Smluvní strany si budou v souladu s normami mezinárodního práva a vnitrostátními právními předpisy platnými v České republice a v Polské republice, na zásadách vzájemnosti a v mezích svých kompetencí poskytovat informace, předávat si zkušenosti a společně bránit nelegálnímu obchodu a vývozu kulturních statků.
3. Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci mezi českými a polskými institucemi a organizacemi, které působí v oblasti ochrany a uchování kulturních statků.
Smluvní strany dle svých možností zajistí ochranu práva autorského a práv s ním souvisejících v souladu s vnitrostátními právními předpisy platnými v České republice a v Polské republice a v souladu s Bernskou úmluvou o ochraně literárních a uměleckých děl, podepsanou dne 9. září 1886, ve znění pařížské revize ze dne 24. července 1971, Mezinárodní úmluvou o ochraně výkonných umělců, výrobců zvukových záznamů a rozhlasových a televizních organizací, podepsanou v Římě dne 26. října 1961, a Smlouvou Světové organizace duševního vlastnictví o výkonech výkonných umělců a o zvukových záznamech, sjednanou dne 20. prosince 1996 v Ženevě.
Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci českých a polských institucí a organizací působících v České republice a v Polské republice v oblasti neprofesionálních uměleckých aktivit, tradiční lidové kultury a dětských estetických aktivit a dle dramaturgických plánů pořadatelů účast českých a polských jednotlivců, souborů, porotců a seminaristů na významných událostech konaných v této oblasti kultury v České republice a v Polské republice. Zvláštní pozornost přitom zaměří na tyto akce:
v České republice:
- Mezinárodní folklórní festival Strážnice,
- Festival sborového umění Jihlava,
- Festival českého amatérského divadla s mezinárodní účastí "Jiráskův Hronov",
- Festival amatérských loutkářských divadel "Loutkářská Chrudim",
- Mezinárodní festival folklórních souborů "Rožnovské slavnosti" ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
v Polské republice:
- Týden beskydské kultury v Bialsku-Bialej,
- Festival dětských regionálních souborů "Slavnost dětí hor" v Novém Saczi,
- Celopolská setkání loutkářů v Pulawách,
- Divadelní beseda - Horyniec Zdroj,
- Mezinárodní festival sborů ve Štětíně.
Smluvní strany budou v rámci svých možností podporovat:
- přímou spolupráci českých a polských filmových producentů, jejímž cílem je realizace filmů a poskytování filmových služeb,
- přímou spolupráci českých a polských institucí a organizací působících v oblasti kinematografie, včetně filmových archivů,
- výměnu filmů na komerčním i nekomerčním základě,
- přímou spolupráci českých a polských institucí zabývajících se tvorbou nových právních předpisů v oblasti médií a audiovize,
- účast českých a polských umělců a odborníků na mezinárodních filmových festivalech, pořádaných v České republice a v Polské republice, v souladu s pravidly těchto akcí, přičemž zvláštní pozornost zaměří na tyto akce:
v České republice:
- Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech,
- Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně,
- Mezinárodní filmový festival Finále v Plzni,
- Mezinárodní festival animovaných filmů AniFest v Třeboni,
- Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě,
v Polské republice:
- Krakovský filmový festival,
- Mezinárodní filmový festival "Lubuské filmové léto" v Lagowě,
- Festival polských hraných filmů v Gdyni (jen pozorovatelé),
- Varšavský mezinárodní filmový festival,
- Mezinárodní festival umění kameramanů "Camerimage".
1. Smluvní strany budou podporovat aktivity směřující ke vzájemné znalosti národních literatur, přímou spolupráci národních knihoven a dalších českých a polských knihoven, literárních muzeí a kulturních a vzdělávacích institucí a rozvíjení konkrétní spolupráce v oblasti nových technologií, a to zvláště v oblasti zpřístupňování této části kulturního dědictví odborné a laické veřejnosti.
2. Smluvní strany budou podporovat přímou spolupráci mezi českými a polskými vydavatelskými organizacemi zejména v oblasti marketingu krásné a odborné literatury na vydavatelských trzích v České republice a v Polské republice.
3. Smluvní strany budou v rámci svých možností podporovat překládání děl české literatury do polského jazyka a děl polské literatury do českého jazyka.
Smluvní strany budou v rámci svých možností podporovat kulturní aktivity české národnostní menšiny v Polské republice a polské národnostní menšiny v České republice a jejich vydavatelskou činnost v mateřském jazyce.
Smluvní strany budou podporovat projekty realizované v rámci spolupráce států Visegrádské skupiny a Středoevropské iniciativy.
Smluvní strany budou pokračovat ve spolupráci v rámci Pracovní skupiny pro kulturní rozvoj při Česko- -polské mezivládní komisi pro přeshraniční spolupráci ve smyslu Dohody mezi vládou České republiky a vládou Polské republiky o přeshraniční spolupráci, podepsané dne 8. září 1994 ve Varšavě.
Smluvní strany si v době platnosti tohoto Programu spolupráce mohou vyměňovat odborníky působící v oblasti kultury ke studijně pracovním pobytům, každoročně však nejvíce šest odborníků z české strany a šest odborníků z polské strany k pobytům v maximální délce trvání čtrnácti dnů každý.
Výměna odborníků se bude uskutečňovat v souladu s vnitrostátními právními předpisy platnými v České republice a v Polské republice a za těchto všeobecných podmínek:
1. Vysílající strana sdělí přijímající straně návrh na vyslání svých kandidátů nejpozději dva měsíce před datem plánovaného uskutečnění pobytu. V návrhu uvede jméno a příjmení kandidáta, návrh programu pobytu včetně termínu jeho uskutečnění a jazykové znalosti kandidáta.
2. Přijímající strana oznámí vysílající straně své rozhodnutí o přijetí navrhovaného kandidáta ke studijnímu pobytu nejpozději jeden měsíc před datem plánovaného pobytu.
3. Vysílající strana oznámí přijímající straně přesné datum a způsob dopravy kandidáta nejpozději tři týdny před plánovaným datem pobytu.
4. Vysílající strana hradí náklady na mezinárodní cestovné do místa pobytu a zpět.
5. Přijímající strana poskytne ubytování a částku na stravné a kapesné v souladu s vnitrostátními právními předpisy platnými v České republice a v Polské republice.
6. Vyžaduje-li to schválený program pobytu, uhradí přijímající strana náklady na dopravu na území svého státu.
7. V případě náhlého onemocnění nebo úrazu uhradí přijímající strana nutnou a neodkladnou zdravotní péči v souladu s vnitrostátními právními předpisy platnými v České republice a v Polské republice a v souladu s příslušnými nařízeními Evropských společenství.
Výměna výstav bude realizována na základě organizačních a finančních podmínek dohodnutých přímo jejich organizátory.
Tento Program spolupráce nevylučuje další aktivity dohodnuté smluvními stranami diplomatickou cestou.
Tento Program spolupráce vstupuje v platnost dnem podpisu a zůstane v platnosti do 31. prosince 2006. Po vzájemné dohodě smluvních stran může být jeho platnost prodloužena.
Dáno v Praze dne 7. prosince 2004 ve dvou původních vyhotoveních, každé v jazyce českém a polském, přičemž obě znění mají stejnou platnost.
Za Ministerstvo kultury | Za ministra kultury |
Václav Pilík, Bohuslav Petr, Ondřej Klička a kolektiv - Nakladatelství Leges, s. r. o.
Další svazek učebnice občanského práva hmotného vykládá věcná práva a dědické právo. Teoreticky zaměřený výklad se nevyhýbá ani praktickým otázkám a zohledňuje nejnovější vývoj nauky, judikatury i recentní ... pokračování
Cena: 580 KčKOUPIT
Ivan Chalupa, David Reiterman - Wolters Kluwer ČR, a.s.
Komentovaná judikatura k a. s. 2023 přináší čtenářům rozbor aktuálních rozhodnutí vztahujících se k akciové společnosti. Opětovně tak můžete nalézt řešení konkrétních otázek korporátní praxe na základě analýzy soudních rozhodnutí od autorské dvojice Ivan Chalupa, David ... pokračování
Cena: 369 KčKOUPIT
Luboš Dörfl - C. H. Beck
Tato práce spojuje téma znaleckého posudku jako významného důkazního prostředku v civilním soudním řízení s širší problematikou znalectví, tedy podmínkami řádného výkonu znalecké činnosti se zaměřením na její výsledek – znalecký posudek. Vzhledem ke změnám, které v právní úpravě ... pokračování
Cena: 450 KčKOUPIT
Sbírka zákonů a mezinárodních smluv | |
Poslední právní akt: | 76 |
Finanční zpravodaj | |
Poslední číslo vydané MF: | 6 |
Poslední předpis: | 7 |
Stav k 20. 3. 2025 |
Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981
Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634
Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz