Váš nákupní košík: prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz
46
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanoví podle § 28 odst. 6, § 121 odst. 1 a § 123 odst. 5 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění zákona č. 383/2005 Sb., zákona č. 49/2009 Sb., zákona č. 472/2011 Sb., zákona č. 333/2012 Sb., zákona č. 82/2015 Sb. a zákona č. 101/2017 Sb.:
Vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění vyhlášky č. 116/2011 Sb., vyhlášky č. 103/2014 Sb., vyhlášky č. 197/2016 Sb., vyhlášky č. 248/2019 Sb. a vyhlášky č. 607/2020 Sb., se mění takto:
1. V § 1 odst. 4, § 1a odst. 3, § 2a odst. 1 písm. d) a v § 2b odst. 2 se slova „psychologické nebo“ nahrazují slovem „psychologické,“ a za slovo „pedagogické“ se vkládají slova „nebo logopedické“.
2. V § 2 písm. i) se slova „pedagogicko-psychologických a“ nahrazují slovy „pedagogicko-psychologických,“ a za slova „speciálně pedagogických“ se vkládají slova „a odborných logopedicko-intervenčních“.
3. V nadpisu § 2b se slovo „a“ nahrazuje čárkou a za slovo „pedagogická“ se vkládají slova „a logopedická“.
4. V § 4 odst. 2 se slova „psychologem nebo“ nahrazují slovem „psychologem,“ a za slovo „pedagogem“ se vkládají slova „nebo školským logopedem“.
5. V § 6 odst. 2 se za slovo „pedagogické“ vkládá slovo „ , logopedické“.
6. V § 6 odst. 4 písm. c) se slovo „a“ nahrazuje čárkou a za slova „pedagogické vzdělávání' se vkládají slova „a logopedickou intervenci'.
7. V § 6 odst. 4 písm. g) se slova „pedagogickou a“ nahrazují slovem „pedagogickou,“ a za slovo „psychologickou“ se vkládají slova „a logopedickou“.
8. V § 7 odst. 1 se slova „psychologem nebo“ nahrazují slovem „psychologem/' a na konci textu odstavce 1 se doplňují slova „nebo školským logopedem“.
9. V § 7 odst. 2 písm. k) se slovo „a“ nahrazuje čárkou a za slovo „pedagogických' se vkládají slova „a logopedických'.
10. V příloze č. 2 se na konci nadpisu části II. doplňují slova „a logopedické'.
11. V příloze č. 2 části II. oddílu II.I. odst. 2 se slova „pedagogická a“ nahrazují slovem „pedagogická,“ a za slovo „psychologická“ se vkládají slova „a logopedická“.
12. V příloze č. 2 části II. oddílu II.I. odst. 2, 4, 9, 11 a 12 se slova „narušenou komunikační schopností“ nahrazují slovy „vadami řeči“.
13. V příloze č. 2 části II. oddílu II.I. odst. 3 se za slovo „diagnostika“ vkládají slova „realizována školským logopedem nebo pod jeho metodickým vedením“.
14. V příloze č. 2 části II. oddílu II.I. odst. 12, oddílu II.IV. odst. 6 a oddílu II.V. odst. 10 se slovo „péče“ nahrazuje slovem „intervence“.
15. V příloze č. 2 části II. oddílu II.I. odst. 13 a 14 se slovo „péči“ nahrazuje slovem „intervenci“.
16. V příloze č. 2 části II. se na konci oddílu II.I. doplňuje odstavec 16, který zní:
„16. | Metodické vedení směřované na speciální pedagogy pracující s žáky s vadami řeči ve školách a školských zařízeních.“. |
17. V příloze č. 2 části II. oddílu II.II. odst. 1, oddílu II.III. odst. 1, oddílu II.IV. odst. 1 a oddílu II.VI. odst. 2 se za slovo „pedagogická“ vkládá slovo „ , logopedická“.
18. V příloze č. 2 části II. se na konci oddílu II.II. doplňuje odstavec 17, který zní:
„17. | Zajišťování logopedické intervence žákům se zrakovým postižením.“. |
19. V příloze č. 2 části II. se na konci oddílu II.III. doplňuje odstavec 13, který zní:
„13. | Zajišťování logopedické intervence žákům se sluchovým postižením.“. |
20. V příloze č. 2 části II. se na konci oddílu II.VI. doplňuje odstavec 14, který zní:
„14. | Zajišťování logopedické intervence žákům s autismem.“. |
21. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.I. odstavec 4 zní:
„4. | Konkretizování vzdělávacích obtíží žáka, podílení se na stanovení obsahu plánu pedagogické podpory a individuálním vzdělávacím plánu a stanovení druhu, rozsahu, frekvence a trvání intervenčních činností.“. |
22. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.I. odst. 7 se za slovo „dotazníky“ vkládají slova „ve třídách“ a na konci textu odstavce se doplňují slova „ , nadání a mimořádného nadání“.
23. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.II. odst. 4 se slovo „vedením“ nahrazuje slovem „ředitelem“.
24. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.II. odst. 5 se slova „ , dle potřeby navržení a realizace úprav“ nahrazují slovy „nebo navrhování a konzultování jejich následné úpravy“.
25. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.II. odst. 6 se slova „neúspěchu/výchovných“ nahrazují slovy „neúspěchu nebo výchovných“ a slova „pedagogických/etopedických“ se nahrazují slovy „pedagogických nebo etopedických“.
26. V příloze č. 3 části IV. oddílu IV.III. odst. 7 se slova „s cílem rozšíření služeb a zkvalitnění péče o skupiny“ nahrazují slovem „u“.
27. V příloze č. 3 se doplňuje část V., která včetně nadpisu zní:
„V. Standardní činnosti školského logopeda
V.I. Diagnostika - na úrovni depistáže nebo speciálně pedagogická:
1. Podpora při sestavování skupin předmětů speciálně pedagogické péče podle doporučení školského poradenského zařízení.
2. V případě speciálních vzdělávacích potřeb žáka charakteru vad řeči zjištěných ve školském poradenském zařízení seznamování zákonných zástupců se všemi dostupnými informacemi v souvislosti s možnostmi vzdělávání jejich dítěte na škole.
3. Konkretizování vzdělávacích obtíží žáka, podílení se na stanovení obsahu plánu pedagogické podpory a individuálním vzdělávacím plánu a stanovení druhu, rozsahu, frekvence a trvání intervenčních činností.
4. Orientační speciálně pedagogická diagnostika, zejména při vzdělávacích problémech žáků, pro navazující intervence ve školním prostředí, orientační speciálně pedagogická diagnostika předpokladů pro čtení, psaní, počítání, předpokladů rozvoje gramotnosti, analýza získaných údajů a jejich vyhodnocení.
5. Participace na stanovení intervenčního přístupu v rámci školy dle potřeb, možností a profilace školy při výchovných problémech.
6. Provádění speciálně pedagogické diagnostiky 1. stupně podpůrných opatření u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a nastavení systému podpory ze strany školy.
7. Vyhodnocení podpůrných opatření 1. stupně, včetně pedagogické intervence.
8. Screening, ankety, dotazníky, přímé pozorování ve třídách ve škole týkající se speciálních vzdělávacích potřeb, nadání a mimořádného nadání.
V.II. Konzultační, poradenské a intervenční činnosti
1. Poskytování konzultací při zápisu do 1. ročníku základního vzdělávání podle potřeb a možností školy a školního poradenského pracoviště.
2. Podpora naplňování speciálních vzdělávacích potřeb žáků školy, zejména žáků s vadami řeči.
3. Intervenční, zejména logopedická, podpora při realizaci plánu pedagogické podpory.
4. Poskytování přímé logopedické intervence.
5. Poskytování poradenské služby žákům s vadami řeči se zvýšeným rizikem školní neúspěšnosti.
6. Poskytování informační, konzultační, poradenské a metodické podpory zákonným zástupcům žáka se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči.
7. Průběžné vyhodnocování účinnosti poskytovaných podpůrných opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči, nebo navrhování a konzultování jejich následné úpravy.
8. Poskytování dlouhodobé i krátkodobé speciálně pedagogické logopedické intervence pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči.
9. Poskytování žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči, reedukační, kompenzační a stimulační činnosti spočívající zejména v zajišťování vedení předmětu speciálně pedagogické péče, pedagogické intervence se zaměřením na rozvoj řečových a komunikačních schopností.
10. Participace na vytvoření individuálního vzdělávacího plánu u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči, nebo plánu pedagogické podpory ve spolupráci s třídním učitelem, učitelem odborného předmětu, s ředitelem školy, se zákonnými zástupci žáka, se žákem a s ostatními partnery podpůrného týmu uvnitř i vně školy.
11. Ve spolupráci s výchovným poradcem školy a třídním učitelem, poskytování žákům s diagnostikovanými speciálními vzdělávacími potřebami, zejména s vadami řeči, kariérové poradenství v rámci školního poradenského pracoviště.
12. Příprava a pomoc s realizací prostřednictvím školního poradenského pracoviště preventivních intervenčních programů v oblasti školního neúspěchu, výchovných problémů s uplatněním speciálně pedagogických metod a forem pedagogické práce ve spolupráci se školským poradenským zařízením.
13. Preventivní intervenční programy v oblasti školního neúspěchu nebo výchovných problémů s uplatněním speciálně pedagogických přístupů.
14. Úpravy školního prostředí, zajištění speciálních pomůcek a didaktických materiálů.
15. Individuální konzultace pro pedagogické pracovníky v oblasti speciálních vzdělávacích potřeb.
16. Intervizní a supervizní činnost.
17. Metodické vedení a odborný dohled nad kvalitou logopedických intervenčních činností.
V.III. Metodická práce a vzdělávací činnost
1. Sledování průběhu vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
2. Metodické činnosti pro pedagogické pracovníky školy - specifika výuky a možnosti žáků podle druhu a stupně speciálních vzdělávacích potřeb, návrhy metod a forem práce se žáky - jejich zavádění do výuky, instruktáže využívání speciálních pomůcek a didaktických materiálů.
3. Kooperace s pedagogickými pracovníky školy zajišťujícími poradenské služby.
4. Participace na vytváření školních vzdělávacích programů, individuálních vzdělávacích plánů, plánů pedagogické podpory u žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
5. Participace na plnění individuálního vzdělávacího plánu v rámci doporučených podpůrných opatření ze strany školského poradenského zařízení a školy.
6. Účast na metodických setkáních ve školském poradenském zařízení.“.
28. V příloze č. 4 části II. písm. a) bod 3 zní:
„3. speciální pedagog se zaměřením na práci se žáky s vadami řeči pracující pod metodickým vedením školského logopeda,“.
29. V příloze č. 4 se doplňuje část V., která včetně nadpisu zní:
„V. Školský logoped ve speciálně pedagogickém centru
Při poskytování činností uvedených v příloze č. 2 v souladu s odbornými požadavky na dané povolání
a) | provádí individuální logopedickou a speciálně pedagogickou diagnostiku jako podklad pro
| ||||||||||
b) | provádí logopedickou intervenci, | ||||||||||
c) | zjišťuje předpoklady dětí k plnění školní docházky, provádí diagnostiku školní zralosti, | ||||||||||
d) | zjišťuje potřeby pro uzpůsobení podmínek konání maturitní zkoušky, závěrečných zkoušek, přijímacích zkoušek, | ||||||||||
e) | spolupodílí se na zjišťování klimatu třídy jako podkladu pro stanovení cílených intervenčních programů, | ||||||||||
f) | hodnotí účinnost stanovených logopedických a speciálně pedagogických intervenčních postupů, | ||||||||||
g) | stanovuje navazující opatření, | ||||||||||
h) | poskytuje logopedickou poradenskou podporu pro zákonné zástupce dětí a žáků, kterým speciálně pedagogické centrum poskytuje diagnostické a/nebo intervenční služby, | ||||||||||
i) | poskytuje poradenskou podporu pedagogickým pracovníkům vzdělávajícím děti a žáky, kterým speciálně pedagogické centrum poskytuje diagnostické a/nebo intervenční služby, | ||||||||||
j) | metodicky vede začínající školní speciální pedagogy a speciální pedagogy v oblasti logopedie, | ||||||||||
k) | podporuje senzomotorický, kognitivní a sociální rozvoj k vytváření primárních školních dovedností a k prevenci vzniku specifických poruch učení, | ||||||||||
l) | metodicky vede pedagogické pracovníky škol při zajišťování podmínek ve vzdělávání žáků s vadami řeči, včetně metodické podpory pro užívání alternativní a augmentativní komunikace, hlasové výchovy a hlasové hygieny.“. |
Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. března 2025.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy:
doc. PhDr. Bek, Ph.D., v. r.
Sagit, a. s.
Publikace obsahuje aktuální znění 48 školských předpisů, které jsou rozděleny do 4 kapitol: regionální školství (školský zákon vč. všech prováděcích předpisů, zákon o poskytování dotací; zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání); pedagogičtí pracovníci; ústavní a ochranná výchova ... pokračování
Cena: 297 KčKOUPIT
Sbírka zákonů a mezinárodních smluv | |
Poslední právní akt: | 76 |
Finanční zpravodaj | |
Poslední číslo vydané MF: | 6 |
Poslední předpis: | 7 |
Stav k 20. 3. 2025 |
Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981
Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634
Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz