Váš nákupní košík: prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz
268
Parlament se usnesl na tomto zákoně České republiky:
Zákon č. 88/2024 Sb., o správě voleb, se mění takto:
1. V § 5 odst. 3 větě první se za slova „hlasování ve zvláštním volebním okrsku“ vkládají slova „ , o možnosti korespondenčního hlasování“.
2. V § 17 písm. b) se za slova „způsobu hlasování,“ vkládají slova „včetně korespondenčního hlasování,“.
3. V § 17 se za písmeno c) vkládá nové písmeno d), které zní:
„d) | zajišťuje korespondenční hlasování,“. |
Dosavadní písmena d) až j) se označují jako písmena e) až k).
4. V § 19 odst. 3 písm. c) se za slovo „hlasy“ vkládají slova „včetně hlasů odevzdaných v korespondenčním hlasování“.
5. V § 23 odst. 2 se na konci textu písmene c) doplňují slova „ , a adresu místa mimo území České republiky, kde pobývá“.
6. V § 23 odst. 2 se za písmeno f) vkládá nové písmeno g), které zní:
„g) | údaj o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování,“. |
Dosavadní písmeno g) se označuje jako písmeno h).
7. V § 23 odst. 4 větě první se slova „až g)“ nahrazují slovy „až f) a h)“.
8. V § 23 odst. 4 větě druhé se slova „a f)“ nahrazují slovy „ , f) a g)“.
9. V § 23 odst. 5 větě druhé se slova „až g)“ nahrazují slovy „až h)“.
10. V § 24 odst. 2 písm. e) se slova „až g)“ nahrazují slovy „až h)“.
11. V § 26 se odstavec 6 zrušuje.
12. V § 44 odst. 1 větě první se za slovo „a“ vkládá slovo „případně“.
13. V § 44 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
„(2) Volební strana může delegovat 1 člena a 1 náhradníka do zvláštní okrskové volební komise, v jejímž zvláštním volebním okrsku lze pro její kandidátní listinu hlasovat. Pro volbu prezidenta republiky může delegovat 1 člena a 1 náhradníka do každé zvláštní okrskové volební komise též politická strana a politické hnutí, které mají zastoupení v Poslanecké sněmovně.“.
Dosavadní odstavce 2 až 5 se označují jako odstavce 3 až 6.
14. V § 44 se na konci odstavce 4 doplňuje věta „Člen delegovaný podle odstavce 2 se prvního zasedání účastnit nemusí.“.
15. V § 44 odst. 5 se slovo „jmenovat“ nahrazuje slovem „sestavit“.
16. V § 56 se na konci textu odstavce 2 doplňují slova „ , popřípadě jej vložit do doručovací obálky, hlasuje-li korespondenčně“.
17. V § 56 odst. 4 větě první se slova „má bydliště“ nahrazují slovem „pobývá“.
18. V § 57 odst. 1 úvodní části ustanovení se za slovo „volič“ vkládají slova „ , kterému nebyly vydány písemnosti ke korespondenčnímu hlasování,“.
19. V § 57 odst. 6 se věta druhá nahrazuje větou „V žádosti o zápis volič uvede adresu místa v územním obvodu příslušného zastupitelského úřadu, kde pobývá.“.
20. Za § 57 se vkládají nové § 57a až 57d, které včetně nadpisů znějí:
(1) Volič, který má v seznamu voličů zapsán údaj o hlasování ve zvláštním volebním okrsku podle § 56 odst. 4, může v tomto okrsku využít korespondenční hlasování na území spadajícím do tohoto okrsku, pro něž tak stanoví prováděcí právní předpis.
(2) Žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování může volič podat ode dne vyhlášení voleb u zastupitelského úřadu, v jehož zvláštním volebním okrsku může podle údaje v seznamu voličů hlasovat.
(3) Žádost podle odstavce 2 lze podat osobně nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče, do 2 dnů přede dnem voleb, nebo písemně do 35 dnů přede dnem voleb
a) | prostřednictvím datové schránky voliče nebo podepsanou úředně ověřeným podpisem voliče, nebo |
b) | prostřednictvím portálu veřejné správy nebo informačního systému s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci. |
(4) Žádost podle odstavce 2 musí obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození a adresu nacházející se na území státu, který spadá do územního obvodu zastupitelského úřadu podle odstavce 2, na kterou mají být písemnosti ke korespondenčnímu hlasování zaslány, popřípadě údaj o tom, že si volič převezme písemnosti u zastupitelského úřadu sám nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče.
(1) Na žádost podle § 57a odst. 2 zašle zastupitelský úřad nejpozději 25 dnů přede dnem voleb voliči identifikační lístek, úřední obálku, doručovací obálku a informaci o způsobu hlasování včetně odkazu na internetové stránky, kde jsou přístupné hlasovací lístky k vytištění. Pokud o to volič požádal nebo neuvedl adresu pro doručení, vydá zastupitelský úřad tyto písemnosti osobně voliči nebo osobě, která se prokáže písemnou plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče. Zastupitelský úřad nevydá písemnosti ke korespondenčnímu hlasování osobě, která na základě plné moci u téhož zastupitelského úřadu pro tytéž volby převzala písemnosti ke korespondenčnímu hlasování již pro 7 voličů.
(2) V případě volby prezidenta republiky zašle zastupitelský úřad písemnosti pro korespondenční hlasování současně pro první i druhé kolo volby, ledaže volič požádá o korespondenční hlasování jen pro první, nebo jen pro druhé kolo volby.
(3) Identifikační lístek pro korespondenční hlasování obsahuje
a) | označení zastupitelského úřadu, |
b) | číslo identifikačního lístku, |
c) | druh a datum konání voleb, případně datum konání příslušného kola volby, |
d) | jméno a příjmení voliče, datum narození a adresu místa mimo území České republiky, kde pobývá, |
e) | otisk úředního razítka zastupitelského úřadu, jméno a příjmení zaměstnance zařazeného v zastupitelském úřadu a jeho podpis, |
f) | text prohlášení, ve kterém volič prohlašuje, že hlasuje osobně, a místo pro podpis voliče. |
(4) Doručovací obálka je opatřena adresou zastupitelského úřadu, číslem zvláštního volebního okrsku, do kterého volič náleží, a označením voleb, případně kola volby.
(5) Údaj o vydání písemností pro korespondenční hlasování zapíše zastupitelský úřad do seznamu voličů.
(6) Vzor tiskopisu identifikačního lístku pro korespondenční hlasování stanoví Ministerstvo vnitra vyhláškou.
(1) Hlasovací lístek pro korespondenční hlasování si volič vytiskne z informačního systému.
(2) Volič vloží hlasovací lístek do úřední obálky. Do doručovací obálky volič vloží jím podepsaný identifikační lístek a úřední obálku. Volič, kterému byl vydán voličský průkaz, vloží voličský průkaz do doručovací obálky. Zalepenou doručovací obálku volič zašle zastupitelskému úřadu, od kterého obdržel písemnosti pro korespondenční hlasování.
(3) Doručenou doručovací obálku označí zastupitelský úřad časem přijetí a do předání zvláštní okrskové volební komisi ji uchovává nerozlepenou na bezpečném místě, které za tímto účelem vyhradí vedoucí zastupitelského úřadu.
(4) Zvláštní okrskové volební komisi předá zastupitelský úřad doručovací obálky, které byly doručeny nejpozději do ukončení hlasování ve zvláštním volebním okrsku. O předání se vyhotoví záznam, který podepisuje vedoucí zastupitelského úřadu a předseda zvláštní okrskové volební komise. Zvláštní okrsková volební komise v době od předání doručovacích obálek zastupitelským úřadem do doby zahájení sčítání hlasů zabezpečí převzaté doručovací obálky proti neoprávněnému nakládání.
(5) Doručovací obálky doručené po lhůtě podle odstavce 4 uloží zastupitelský úřad nerozlepené k volební dokumentaci.
(1) Zvláštní okrsková volební komise po ukončení hlasování před zahájením sčítání hlasů otevře doručovací obálky. Zvláštní okrsková volební komise přihlíží pouze k obsahu doručovací obálky podle § 57c odst. 2.
(2) Zvláštní okrsková volební komise odloží doručovací obálku a její obsah, jestliže
a) | v doručovací obálce není identifikační lístek vydaný příslušným zastupitelským úřadem nebo úřední obálka, |
b) | identifikační lístek není podepsán voličem, |
c) | v doručovací obálce je více úředních obálek nebo více identifikačních lístků, |
d) | voliči byl vydán voličský průkaz a voličský průkaz není v doručovací obálce, nebo |
e) | je u voliče ve výpisu voličů záznam o tom, že hlasoval. |
(3) K obsahu odložených doručovacích obálek zvláštní okrsková volební komise dále nepřihlíží. Tyto doručovací obálky se odloží k volební dokumentaci, přičemž zvláštní okrsková volební komise vyznačí na doručovacích obálkách důvod odložení a přelepí úřední obálky tak, aby byla zajištěna tajnost hlasování.
(4) U každého voliče, jehož doručovací obálka nebyla odložena, vyznačí zvláštní okrsková volební komise ve výpisu voličů záznam o tom, že volič hlasoval korespondenčně, a vloží úřední obálku do volební schránky.
(5) U voliče, který hlasoval korespondenčně, avšak není uveden ve výpisu voličů, si zvláštní okrsková volební komise vyžádá u zastupitelského úřadu údaje nezbytné pro posouzení obsahu doručovací obálky a dopíše údaje o voliči do výpisu voličů. Zastupitelský úřad poskytne zvláštní okrskové volební komisi na vyžádání údaje o takovém voliči ze seznamu voličů v rozsahu nezbytném pro doplnění voliče do výpisu voličů.
(6) Zvláštní okrsková volební komise otevře volební schránku až poté, kdy u všech doručovacích obálek ukončí postup podle odstavců 1 až 5.“.
21. V § 58 se na konci textu odstavce 2 doplňují slova „ , popřípadě o možnosti korespondenčního hlasování“.
22. V § 58 se doplňuje odstavec 3, který zní:
„(3) Vláda stanoví nařízením územní obvody, popřípadě části územních obvodů zastupitelských úřadů, v nichž mohou voliči využít korespondenční hlasování; vychází při tom z dostupnosti a podmínek poskytování poštovních služeb na příslušném území, a to s ohledem na infrastrukturu, vnitropolitickou situaci, válečný konflikt, přírodní katastrofu nebo jinou obdobnou situaci.“.
23. V § 68 odst. 6 se za slovo „průkazy,“ vkládají slova „písemnosti související s korespondenčním hlasováním,“.
24. V § 77 odst. 2 se slovo „nebo“ nahrazuje čárkou a za slova „jiném volebním okrsku“ se vkládají slova „nebo nevyhoví žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování“.
25. V § 78 se na konci odstavce 2 doplňuje věta „Lhůty a vymezení volebních dnů podle tohoto zákona a příslušných zákonů o volbách nejsou korespondenčním hlasováním dotčeny.“.
26. V nadpisu § 79 se slova „kopie dokladu nebo“ zrušují.
27. V § 79 větách první a druhé se slova „kopie dokladu nebo“ zrušují.
Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 212/1996 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 243/1999 Sb., zákona č. 204/2000 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 64/2001 Sb., zákona č. 491/2001 Sb., zákona č. 37/2002 Sb., zákona č. 171/2002 Sb., zákona č. 230/2002 Sb., zákona č. 62/2003 Sb., zákona č. 418/2004 Sb., zákona č. 323/2006 Sb., zákona č. 480/2006 Sb., zákona č. 261/2008 Sb., zákona č. 320/2009 Sb., zákona č. 195/2010 Sb., zákona č. 222/2012 Sb., zákona č. 58/2014 Sb., zákona č. 59/2014 Sb., zákona č. 114/2016 Sb., zákona č. 322/2016 Sb., zákona č. 90/2017 Sb., zákona č. 72/2018 Sb., zákona č. 38/2019 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 49/2021 Sb., zákona č. 189/2021 Sb. a zákona č. 89/2024 Sb., se mění takto:
1. V § 6 odst. 5 písmeno a) zní:
„a) | pobývá mimo území České republiky, a to na základě žádosti o zápis, ve které uvede adresu místa v územním obvodu příslušného zastupitelského úřadu, kde pobývá, nebo“. |
2. V § 6 se za odstavec 5 vkládá nový odstavec 6, který zní:
„(6) Volič může podat žádost podle odstavce 5 písm. a) u příslušného zastupitelského úřadu nejpozději 40 dnů přede dnem voleb
a) | na pracovišti takového úřadu, a to i prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče, |
b) | písemně prostřednictvím datové schránky voliče nebo podepsanou úředně ověřeným podpisem voliče, nebo |
c) | prostřednictvím portálu veřejné správy s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci vydaného v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace alespoň na úrovni záruky značná.“. |
Dosavadní odstavce 6 a 7 se označují jako odstavce 7 a 8.
3. V § 6 odst. 7 větě druhé se slova „bydliště v cizině“ nahrazují slovy „ , že pobývá v cizině,“.
4. V § 14g se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
„(2) Ten, kdo má právo delegovat členy a náhradníky do okrskových volebních komisí, může delegovat 1 člena a 1 náhradníka do každé zvláštní okrskové volební komise. Delegování se provede obdobně jako do okrskové volební komise; seznam delegovaných členů a náhradníků se doručuje zastupitelskému úřadu. Delegovaný člen se nemusí účastnit prvního zasedání zvláštní okrskové volební komise.“.
Dosavadní odstavec 2 se označuje jako odstavec 3.
5. § 27 zní:
(1) V příloze č. 1 k tomuto zákonu se stanoví územní vymezení oblastí v zahraničí pro volby do Poslanecké sněmovny. Státní volební komise vylosuje do 7 dnů od vyhlášení voleb pro každou oblast v zahraničí volební kraj, kterému jsou podřazeny zvláštní volební okrsky z dané oblasti v zahraničí.
(2) Do losování se zařadí pouze volební kraje, v nichž nejvyšší počet kandidátů, které může volební strana uvést na kandidátní listině pro volby do Poslanecké sněmovny, je vyšší než 30. Pro oblasti v zahraničí uvedené v odstavci 1 nelze pro tytéž volby vylosovat stejný volební kraj.“.
6. V § 42 odst. 1 se za písmeno d) vkládá nové písmeno e), které zní:
„e) | počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena e) až h) se označují jako písmena f) až i).
7. V § 42 odst. 2 se text „písm. g)“ nahrazuje textem „písm. h)“.
8. V § 46 odst. 3 se za písmeno d) vkládá nové písmeno e), které zní:
„e) | celkový počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování za volební kraj, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena e) až g) se označují jako písmena f) až h).
9. V § 52 odst. 2 se za písmeno c) vkládá nové písmeno d), které zní:
„d) | celkový počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena d) až h) se označují jako písmena e) až i).
10. Vkládá se příloha č. 1, která včetně nadpisu zní:
„Příloha č. 1
Územní vymezení oblastí v zahraničí pro volby do Poslanecké sněmovny
Oblast 1 Západní Evropa | Oblast 2 Ostatní Evropa | Oblast 3 Amerika | Oblast 4 Ostatní svět |
území Andorry, Belgie, Francie, Irska, Lucemburska, Monaka, Nizozemského království, Portugalska, Španělska a Velké Británie a Severního Irska | území států Evropy neuvedených v oblasti 1 | území států Ameriky | území států neuvedených v oblastech 1 až 3 |
1. Ve volbách vyhlášených přede dnem 1. ledna 2025 se postupuje podle § 27 zákona č. 247/1995 Sb., ve znění účinném přede dnem 1. ledna 2025.
2. Přede dnem 1. dubna 2025 nelze žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů podat prostřednictvím portálu veřejné správy.
V § 88 odst. 3 zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění zákona č. 89/2024 Sb., se slovo „nebo“ nahrazuje čárkou a za slova „v jiném volebním okrsku“ se vkládají slova „nebo nevyhoví žádosti o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování“.
Zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 320/2009 Sb., zákona č. 222/2012 Sb., zákona č. 58/2014 Sb., zákona č. 114/2016 Sb., zákona č. 322/2016 Sb., zákona č. 90/2017 Sb., zákona č. 38/2019 Sb., zákona č. 282/2020 Sb. a zákona č. 89/2024 Sb., se mění takto:
1. V § 44 odst. 1 se za písmeno d) vkládá nové písmeno e), které zní:
„e) | počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena e) až h) se označují jako písmena f) až i).
2. V § 44 odst. 2 se text „písm. g)“ nahrazuje textem „písm. h)“.
3. V § 49 odst. 2 se za písmeno d) vkládá nové písmeno e), které zní:
„e) | celkový počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena e) až g) se označují jako písmena f) až h).
Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění zákona č. 306/2009 Sb., zákona č. 181/2011 Sb., zákona č. 330/2011 Sb., zákona č. 357/2011 Sb., zákona č. 375/2011 Sb., zákona č. 420/2011 Sb., zákona č. 193/2012 Sb., zákona č. 360/2012 Sb., zákona č. 390/2012 Sb., zákona č. 399/2012 Sb., zákona č. 494/2012 Sb., zákona č. 105/2013 Sb., zákona č. 241/2013 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 259/2013 Sb., zákona č. 141/2014 Sb., zákona č. 86/2015 Sb., zákona č. 165/2015 Sb., zákona č. 377/2015 Sb., zákona č. 47/2016 Sb., zákona č. 150/2016 Sb., zákona č. 163/2016 Sb., zákona č. 188/2016 Sb., zákona č. 321/2016 Sb., zákona č. 323/2016 Sb., zákona č. 455/2016 Sb., zákona č. 55/2017 Sb., zákona č. 58/2017 Sb., zákona č. 204/2017 Sb., zákona č. 287/2018 Sb., zákona č. 315/2019 Sb., zákona č. 114/2020 Sb., zákona č. 165/2020 Sb., zákona č. 333/2020 Sb., zákona č. 336/2020 Sb., nálezu Ústavního soudu, vyhlášeného pod č. 206/2021 Sb., zákona č. 220/2021 Sb., zákona č. 417/2021 Sb., zákona č. 130/2022 Sb., zákona č. 240/2022 Sb., zákona č. 422/2022 Sb., zákona č. 429/2022 Sb., zákona č. 173/2023 Sb., zákona č. 123/2024 Sb. a zákona č. 166/2024 Sb., se mění takto:
1. V § 351 alinea první se slova „nebo pohrůžkou násilí nebo“ nahrazují slovy „ , pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy anebo“.
2. V § 351 se za alinea druhou vkládá nová alinea třetí, která zní:
„kdo při výkonu volebního práva nebo hlasovacího práva v referendu zneužije totožnosti jiného,“.
3. V § 351 alinea čtvrté se slova „v dokladu o počtu členů politické strany nebo“ zrušují.
4. V § 351 alinea páté se slovo „nebo“ zrušuje a za alinea pátou se vkládá nová alinea šestá, která zní:
„kdo zneužije toho, že výkon volebního práva probíhá korespondenčním způsobem, nebo“.
5. V § 351 alinea sedmé se slova „nebo zastupitelstva územního samosprávného celku“ nahrazují slovy „ , Evropského parlamentu nebo zastupitelstva územního samosprávného celku nebo volby prezidenta republiky“.
Zákon č. 275/2012 Sb., o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky), ve znění zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb., zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb., zákona č. 58/2014 Sb., zákona č. 114/2016 Sb., zákona č. 222/2016 Sb., zákona č. 322/2016 Sb., zákona č. 90/2017 Sb., zákona č. 38/2019 Sb. a zákona č. 89/2024 Sb., se mění takto:
1. V § 20 se za odstavec 1 vkládá nový odstavec 2, který zní:
„(2) Ten, kdo má právo delegovat členy a náhradníky do okrskových volebních komisí, může delegovat 1 člena a 1 náhradníka do každé zvláštní okrskové volební komise. Delegování se provede obdobně jako do okrskové volební komise; seznam delegovaných členů a náhradníků se doručuje zastupitelskému úřadu. Delegovaný člen se nemusí účastnit prvního zasedání zvláštní okrskové volební komise. “.
Dosavadní odstavec 2 se označuje jako odstavec 3.
2. V § 51 se za písmeno e) vkládá nové písmeno f), které zní:
„f) | počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena f) až h) se označují jako písmena g) až i).
3. V § 53 odst. 3 se za písmeno f) vkládá nové písmeno g), které zní:
„g) | celkový počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování, z toho počet odložených doručovacích obálek,“. |
Dosavadní písmena g) až i) se označují jako písmena h) až j).
V zákoně č. 89/2024 Sb., kterým se mění volební a některé další zákony v souvislosti s přijetím zákona o správě voleb, se v čl. I bod 40 zrušuje.
Tato část upravuje korespondenční hlasování ve volbách vyhlášených před nabytím účinnosti zákona o správě voleb, pokud příslušný zákon o volbách umožňuje pro daný druh voleb hlasování v zahraničí.
Zastupitelský úřad
a) | zajišťuje korespondenční hlasování pro voliče, kteří jsou u něj vedeni ve zvláštním seznamu voličů, |
b) | informuje voliče žijící v jeho územním obvodu v dostatečném časovém předstihu a způsobem v místě obvyklým o možnosti korespondenčního hlasování. |
Zvláštní okrsková volební komise
a) | sčítá hlasy odevzdané v korespondenčním hlasování, |
b) | k zapečeťované volební dokumentaci připojí i písemnosti související s korespondenčním hlasováním. |
(1) Korespondenční hlasování může využít volič, který je podle příslušného zákona o volbách na základě žádosti zapsán ve zvláštním seznamu voličů ve zvláštním volebním okrsku spadajícím do území stanoveného prováděcím právním předpisem.
(2) Žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování může volič podat ode dne vyhlášení voleb u zastupitelského úřadu, u kterého je zapsán ve zvláštním seznamu voličů. Voliči, který požádal o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování, nelze vydat voličský průkaz.
(3) Žádost podle odstavce 2 lze podat osobně nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče, do 2 dnů přede dnem voleb, nebo písemně do 35 dnů přede dnem voleb
a) | prostřednictvím datové schránky voliče nebo podepsanou úředně ověřeným podpisem voliče, nebo |
b) | prostřednictvím portálu veřejné správy s využitím prostředku pro elektronickou identifikaci vydaného v rámci kvalifikovaného systému elektronické identifikace alespoň na úrovni záruky značná. |
(4) Žádost podle odstavce 2 musí obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození a adresu nacházející se na území státu, který spadá do územního obvodu zastupitelského úřadu podle odstavce 2, na kterou mají být písemnosti ke korespondenčnímu hlasování zaslány, popřípadě údaj o tom, že si volič převezme písemnosti u zastupitelského úřadu sám nebo prostřednictvím osoby, která se prokáže plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče.
(5) Volič, který podal žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování, nemůže být až do ukončení hlasování vyškrtnut ze zvláštního seznamu voličů, s výjimkou případu, kdy je to nutné pro odstranění duplicit mezi zvláštními seznamy voličů.
(1) Na žádost podle § 4 zašle zastupitelský úřad nejpozději 25 dnů přede dnem voleb voliči identifikační lístek, úřední obálku, doručovací obálku a informaci o způsobu hlasování včetně odkazu na internetové stránky podle § 6 odst. 1. Pokud o to volič požádal nebo neuvedl adresu pro doručení, vydá zastupitelský úřad tyto písemnosti osobně voliči nebo osobě, která se prokáže písemnou plnou mocí s úředně ověřeným podpisem voliče. Zastupitelský úřad nevydá písemnosti ke korespondenčnímu hlasování osobě, která na základě plné moci u téhož zastupitelského úřadu pro tytéž volby převzala písemnosti ke korespondenčnímu hlasování již pro 7 voličů.
(2) V případě volby prezidenta republiky zašle zastupitelský úřad voliči písemnosti pro korespondenční hlasování současně pro první i druhé kolo volby, ledaže volič požádá o korespondenční hlasování jen pro první, nebo jen pro druhé kolo volby.
(3) Identifikační lístek pro korespondenční hlasování obsahuje
a) | označení zastupitelského úřadu, |
b) | číslo identifikačního lístku, |
c) | druh a datum konání voleb, případně datum konání příslušného kola volby, |
d) | jméno a příjmení voliče, datum narození a adresu místa mimo území České republiky, kde pobývá, |
e) | otisk úředního razítka zastupitelského úřadu, jméno a příjmení zaměstnance zařazeného v zastupitelském úřadu a jeho podpis, |
f) | text prohlášení, ve kterém volič prohlašuje, že hlasuje osobně, a místo pro podpis voliče. |
(4) Doručovací obálka je opatřena adresou zastupitelského úřadu, číslem zvláštního volebního okrsku, do kterého volič náleží, a označením voleb, případně kola volby.
(5) Údaj o vydání písemností pro korespondenční hlasování poznamená zastupitelský úřad do zvláštního seznamu voličů; tento údaj se uvede také v jeho výpisu pro zvláštní okrskovou volební komisi.
(1) Hlasovací lístek pro korespondenční hlasování si volič vytiskne z elektronické předlohy hlasovacího lístku přístupné na internetových stránkách Ministerstva vnitra.
(2) Předlohy k tisku hlasovacích lístků pro korespondenční hlasování zveřejňuje Ministerstvo vnitra na svých internetových stránkách bez zbytečného odkladu poté, kdy jsou splněny všechny podmínky pro tisk hlasovacích lístků. Budou-li podmínky pro tisk hlasovacích lístků splněny až po rozhodnutí soudu v řízení ve věcech registrace, zveřejní Ministerstvo vnitra informaci o této skutečnosti na svých internetových stránkách.
(3) Volič vloží hlasovací lístek do úřední obálky. Do doručovací obálky volič vloží jím podepsaný identifikační lístek a úřední obálku. Volič, kterému byl vydán voličský průkaz, vloží voličský průkaz do doručovací obálky. Zalepenou doručovací obálku volič zašle zastupitelskému úřadu, u kterého je zapsán ve zvláštním seznamu voličů.
(4) Doručenou doručovací obálku označí zastupitelský úřad časem přijetí a do předání zvláštní okrskové volební komisi ji uchovává nerozlepenou na bezpečném místě, které za tímto účelem vyhradí vedoucí zastupitelského úřadu.
(5) Zvláštní okrskové volební komisi předá zastupitelský úřad doručovací obálky, které byly doručeny nejpozději do ukončení hlasování ve zvláštním volebním okrsku. O předání se vyhotoví záznam, který podepisuje vedoucí zastupitelského úřadu a předseda zvláštní okrskové volební komise. Zvláštní okrsková volební komise v době od předání doručovacích obálek zastupitelským úřadem do doby zahájení sčítání hlasů zabezpečí převzaté doručovací obálky proti neoprávněnému nakládání.
(6) Doručovací obálky doručené po lhůtě podle odstavce 5 uloží zastupitelský úřad nerozlepené k volební dokumentaci.
(1) Zvláštní okrsková volební komise po ukončení hlasování před zahájením sčítání hlasů otevře doručovací obálky. Zvláštní okrsková volební komise přihlíží pouze k obsahu doručovací obálky podle § 6 odst. 3.
(2) Zvláštní okrsková volební komise odloží doručovací obálku a její obsah, jestliže
a) | v doručovací obálce není identifikační lístek vydaný příslušným zastupitelským úřadem nebo úřední obálka, |
b) | identifikační lístek není podepsán voličem, |
c) | v doručovací obálce je více úředních obálek nebo více identifikačních lístků, |
d) | voliči byl vydán voličský průkaz a voličský průkaz není v doručovací obálce, nebo |
e) | je u voliče ve výpisu ze zvláštního seznamu voličů záznam o tom, že hlasoval. |
(3) K obsahu odložených doručovacích obálek zvláštní okrsková volební komise dále nepřihlíží. Tyto doručovací obálky se odloží k volební dokumentaci, přičemž zvláštní okrsková volební komise vyznačí na doručovacích obálkách důvod odložení a přelepí úřední obálky tak, aby byla zajištěna tajnost hlasování.
(4) U každého voliče, jehož doručovací obálka nebyla odložena, vyznačí zvláštní okrsková volební komise ve výpisu ze zvláštního seznamu voličů záznam o tom, že volič hlasoval korespondenčně, a vloží úřední obálku do volební schránky.
(5) Zvláštní okrsková volební komise otevře volební schránku až poté, kdy u všech doručovacích obálek ukončí postup podle odstavců 1 až 4.
Počet otevřených doručovacích obálek pro korespondenční hlasování a z toho počet odložených doručovacích obálek se uvede v zápisu
a) | zvláštní okrskové volební komise o průběhu a výsledku hlasování ve zvláštním volebním okrsku, |
b) | Českého statistického úřadu o výsledku voleb ve volebním kraji, který byl losem Státní volební komise určen jako volební kraj, jemuž jsou při volbách do Poslanecké sněmovny podřazeny zvláštní volební okrsky v zahraničí, |
c) | Státní volební komise o výsledku voleb. |
Lhůty a vymezení volebních dnů podle příslušných zákonů o volbách nejsou korespondenčním hlasováním dotčeny.
Vláda stanoví nařízením územní obvody, popřípadě části územních obvodů zastupitelských úřadů, v nichž mohou voliči využít korespondenční hlasování; vychází při tom z dostupnosti a podmínek poskytování poštovních služeb na příslušném území, a to s ohledem na infrastrukturu, vnitropolitickou situaci, válečný konflikt, přírodní katastrofu nebo jinou obdobnou situaci.
(1) Pro volby vyhlášené přede dnem 1. ledna 2025 se korespondenční hlasování nepoužije.
(2) Přede dnem 1. dubna 2025 nelze žádost o vydání písemností ke korespondenčnímu hlasování podat způsobem podle § 4 odst. 3 písm. b).
Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2026, s výjimkou ustanovení čl. II bodů 1 až 5 a 10, čl. III, čl. VII bodu 1, čl. VIII a IX, která nabývají účinnosti dnem 1. ledna 2025.
Pekarová Adamová v. r.
Pavel v. r.
Fiala v. r.
Kateřina Frumarová, Tomáš Grygar, Zdeněk Koudelka, Lukáš Potěšil, Olga Pouperová,Radovan Suchánek - Nakladatelství Leges, s. r. o.
Publikace je prvním uceleným monografickým zpracováním problematiky správního soudnictví za dobu téměř 20 let účinnosti soudního řádu správního. Čtenáři přináší komplexní výklad pravidel, kterými jsou vedena řízení před správními soudy. Pozornost je přitom věnována nejen jednotlivým ... pokračování
Cena: 980 KčKOUPIT
Sagit, a. s.
První kapitola obsahuje aktuální znění správního řádu, soudní řád správní a vyhlášku o rozsahu hotových výdajů a ušlém výdělku; od posledního vydání byl dvakrát změněn správní řád (mj. se stanovuje 30denní lhůta pro vydání závazného stanoviska). Ve druhé kapitole najdete aktuální ... pokračování
Cena: 89 KčKOUPIT
Michal Králík a kolektiv - Nakladatelství Leges, s. r. o.
Páté vydání oblíbených „soudních vzorů“ navazuje na předchozí vydání z roku 2014 (autorský kolektiv vedla Marta Škárová). Text vzorů byl aktualizován především po obsahové stránce, vzhledem k legislativním změnám, k nimž došlo od roku 2014, ale také po formální stránce – vzory ... pokračování
Cena: 1 790 KčKOUPIT
Pavel Mates a kolektiv - C. H. Beck
Učebnice Základy správního práva trestního obsahuje jako jediná publikace v této oblasti komplexní přehled správního trestání, a to včetně nástinu historického vývoje a ústavních dimenzí této problematiky a evropského správního práva trestního. Čtenáři se v ní mohou seznámit kromě ... pokračování
Cena: 550 KčKOUPIT
Sagit, a. s.
Od posledního vydání publikace došlo k dalším změnám trestních předpisů, zejména trestního řádu k 1. 1. a k 1. 4. 2024. Publikace obsahuje aktuální znění 26 předpisů rozdělených do sedmi kapitol: trestní předpisy, výkon trestu odnětí svobody, zabezpečovací detence, výkon vazby, ... pokračování
Cena: 287 KčKOUPIT
Pavel Šámal a kolektiv - C. H. Beck
Třetí vydání Velkého komentáře k trestnímu zákoníku autorského kolektivu pod vedením profesora Šámala zachycuje právní stav k 1. lednu 2023, a to včetně poslední novelizace provedené zákonem č. 429/2022 Sb. Komentář zachována osvědčenou úpravu a strukturu, včetně všech rubrik, a ... pokračování
Cena: 8 900 KčKOUPIT
Ondřej Lichnovský, Jan Vučka, Lukáš Křístek - C. H. Beck
Problematika daňových trestných činů je pro svou mezioborovost velice komplikovaná. Pro pochopení vyžaduje jak znalost daňových zákonů, tak zákonů trestních. Stranou nelze ponechat ani schopnost chápat ekonomické souvislosti. Všechny tyto znalosti autoři v této publikaci zúročují. ... pokračování
Cena: 720 KčKOUPIT
Sagit, a. s.
Od ledna 2023 nabyla účinnosti rozsáhlá novela autorského zákona, která se dotkla více než 80 ustanovení zákona. Publikace dále obsahuje aktuální znění právních předpisů z oblasti autorského práva a průmyslových práv – zákon o ochraně průmyslových vzorů, o ochranných známkách, o ... pokračování
Cena: 159 KčKOUPIT
Jiří Jelínek, Bronislava Coufalová, Simona Heranová, Zdeněk Kopečný, Jiří Krupička, Jiří Mulák, - Nakladatelství Leges, s. r. o.
Příručka přináší aktualizovaný výběr klauzurních prací z trestního práva hmotného a trestního práva procesního zpracovaných na Právnické fakultě UK v Praze a Právnické fakultě UP v Olomouci, které byly v minulých letech posluchačům zadány. Sedmé vydání bylo doplněno na 72 klauzurních ... pokračování
Cena: 480 KčKOUPIT
Jiří Jelínek a kolektiv - Nakladatelství Leges, s. r. o.
Souborná vysokoškolská učebnice systematicky vykládá pojmy a instituty trestního zákoníku, zákona o soudnictví ve věcech mládeže a zákona o trestní odpovědnosti právnických osob. Spojením výkladu obecné a zvláštní části trestního práva se čtenáři dostává do rukou ucelené pojednání o ... pokračování
Cena: 1 280 KčKOUPIT
Sbírka zákonů a mezinárodních smluv | |
Poslední právní akt: | 298 |
Finanční zpravodaj | |
Poslední číslo vydané MF: | 8 |
Poslední předpis: | 8 |
Stav k 11. 10. 2024 |
Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981
Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634
Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz