Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Sbírka zákonů

Sbírka zákonů

  • Předpis č. 407/2015 Sb., zdroj: SBÍRKA ZÁKONŮ ročník 2015, částka 168, ze dne 31. 12. 2015

407

VYHLÁŠKA

ze dne 22. prosince 2015,

kterou se stanoví druhy a vzory služebních stejnokrojů Hasičského záchranného sboru České republiky, způsob označení příslušnosti k Hasičskému záchrannému sboru České republiky a odlišujícího označení, vzory služebních průkazů a průkazů zaměstnanců a způsob prokázání příslušnosti služebním průkazem a vzory velkého a malého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky a základní znaky charakterizující prapor Hasičského záchranného sboru České republiky (výstrojní vyhláška hasičského záchranného sboru)

Ministerstvo vnitra stanoví podle § 18 a § 40 odst. 2 zákona č. 320/2015 Sb., o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru):

ČÁST PRVNÍ
Druhy a vzory služebních stejnokrojů, způsob označení příslušnosti k Hasičskému záchrannému sboru České republiky a odlišujícího označení

§ 1
Druhy a vzory služebních stejnokrojů

(1) Služebními stejnokroji příslušníků Hasičského záchranného sboru České republiky jsou

a)   pracovní stejnokroj I,
b)   pracovní stejnokroj II,
c)   slavnostní stejnokroj a
d)   společenský stejnokroj.

(2) Služební stejnokroje jsou sestaveny ze základních výstrojních součástek, uvedených v příloze č. 1 k této vyhlášce, a dalších výstrojních součástek, kterými jsou

a)   u mužů čepice lodička, stejnokrojový plášť univerzální, bunda do pasu s vložkou, bunda lehká, pulovr bez rukávů a pulovr s dlouhými rukávy, šála, zimní čepice, zimní obuv, černé kožené rukavice,
b)   u žen čepice lodička, stejnokrojový plášť univerzální, bunda do pasu s vložkou, bunda lehká, pulovr bez rukávů a pulovr s dlouhými rukávy, šaty letní, šála, zimní čepice, zimní obuv, hedvábný šátek, černé kožené rukavice.

(3) Služební stejnokroj je označen velkým státním znakem České republiky (dále jen „velký státní znak“). Velký státní znak se umísťuje na levém rukávu saka pracovního stejnokroje I a slavnostního stejnokroje, blůzy pracovního stejnokroje II, košile nebo halenky, šatů letních, stejnokrojového pláště univerzálního, parce Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „parka“), bundy lehké, bundy do pasu s vložkou, polokošili s límečkem tmavomodré a pulovru s dlouhými rukávy. Velký státní znak je vyšívaný nebo tkaný. Na bílé košili s dlouhými rukávy nebo na bílé halence s dlouhými rukávy se velký státní znak nepoužije. Na levém rukávu výstrojních součástek společenského stejnokroje je velký státní znak vetkán. Na košilích ke společenskému stejnokroji se velký státní znak nepoužije.

(4) Služební stejnokroj s výjimkou společenského stejnokroje se nad velkým státním znakem může označit příslušností k České republice.

(5) Vzory služebních stejnokrojů jsou uvedeny v příloze č. 2 k této vyhlášce.

§ 2
Doplňky služebních stejnokrojů

(1) Služební stejnokroj je opatřen doplňky, kterými jsou stejnokrojové knoflíky, spony do vázanky, ozdobné šňůry a podbradník na čepici u mužů. Doplňky jsou od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník a u generálské hodnosti ve zlatavém provedení.

(2) Ozdobné šňůry se umísťují pouze na slavnostní stejnokroj.

§ 3
Hodnostní označení a označení generálské hodnosti

(1) Hodnostní označení je zhotoveno z mosazi a je povrchově upraveno nebo je vyšívané. Od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík je ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník je ve zlatavém provedení. Hodnostní označení se umísťuje na nárameníky nebo na pravou náprsní stranu výstrojní součástky. Na bílé košili s dlouhými rukávy nebo na bílé halence s dlouhými rukávy se hodnostní označení nepoužije.

(2) Na saku společenského stejnokroje, pouzdrových šatech a šatech letních u žen je hodnostní označení vyšité na levém rukávu a u letního a zimního pláště je vyšité na levém rukávu pod nápisem „HZS ČR“.

(3) Na blůze pracovního stejnokroje II a parce se hodnostní označení umísťuje nad pravou náprsní kapsou, na pulovru s dlouhými rukávy, bundě lehké a polokošili s límečkem tmavomodré se umísťuje na pravé straně předního dílu. Hodnostní označení je vyšívané.

(4) Označení generálské hodnosti je zhotoveno ze zlatavého kovu nebo je vyšívané, lipové ratolesti jsou pouze vyšívané. Označení generálské hodnosti se umísťuje na nárameníky.

§ 4
Identifikační číslo v textilním provedení

(1) Identifikační číslo v textilním provedení má tvar obdélníku a je vyšívané. Barva podkladu je námořnická modř, číslice a rámeček je od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník a u generálské hodnosti ve zlatavém provedení.

(2) Identifikační číslo v textilním provedení se na blůze pracovního stejnokroje II, polokošili s límečkem tmavomodré a na pulovru s dlouhými rukávy umísťuje na levé straně nad místem pro levou náprsní kapsu.

(3) Vzor identifikačního čísla v textilním provedení je uveden v příloze č. 3 k této vyhlášce.

§ 5
Jmenovka

(1) Jmenovka obsahuje jméno a příjmení a je v kovovém nebo textilním provedení.

(2) Jméno a příjmení je na jmenovce v kovovém provedení uvedeno v černé barvě a příjmení se uvádí velkými písmeny. Jmenovka v kovovém provedení má tvar obdélníku a barva podkladu je žlutá.

(3) Jméno a příjmení je na jmenovce v látkovém provedení uvedeno od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník a u generálské hodnosti ve zlatavém provedení, příjmení se uvádí velkými písmeny. Jmenovka v textilním provedení má tvar obdélníku, je vyšívaná a barva podkladu je námořnická modř.

(4) Jmenovka v kovovém provedení se na saku pracovního stejnokroje I umísťuje nad odznak s identifikačním číslem a na saku slavnostního stejnokroje se umísťuje na pravé přední náprsní straně.

(5) Jmenovka v textilním provedení se na blůze pracovního stejnokroje II, polokošili s límečkem tmavomodré a na pulovru s dlouhými rukávy umísťuje na levé straně nad místem pro levou náprsní kapsu.

(6) Vzor jmenovky je uveden v příloze č. 4 k této vyhlášce.

§ 6
Způsob označení příslušnosti k Hasičskému záchrannému sboru České republiky

Příslušnost k Hasičskému záchrannému sboru České republiky se označuje

a)   uvedením příslušnosti k organizační části Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „organizační část“),
b)   rukávovým znakem Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „rukávový znak“),
c)   odznakem s identifikačním číslem,
d)   identifikačním číslem v textilním provedení nebo jmenovkou,
e)   čepicovým odznakem,
f)   límcovým odznakem,
g)   nápisem „HZS ČR“.

§ 7
Označení příslušnosti k České republice

(1) Označení příslušnosti k České republice má tvar půlkulaté výseče, je vyšívané nebo tkané. Barva podkladu je námořnická modř, písmo a rámeček je ve zlatavém provedení.

(2) Označení příslušnosti k České republice se umísťuje na levém rukávu saka pracovního stejnokroje I a slavnostního stejnokroje, košile nebo halenky, šatů letních, parky, stejnokrojového pláště univerzálního, bundy lehké, bundy do pasu s vložkou, pulovru s dlouhými rukávy, polokošile s límečkem tmavomodré a blůzy pracovního stejnokroje II.

(3) Na bílé košili s dlouhými rukávy nebo na bílé halence s dlouhými rukávy se označení příslušnosti k České republice nepoužije.

(4) Vzor označení příslušnosti k České republice je uveden v příloze č. 5 k této vyhlášce.

§ 8
Označení příslušnosti k organizační části

(1) Označení příslušnosti k organizační části (dále jen „domovenka“) má tvar půlkulaté výseče. Domovenka je vyšívaná nebo tkaná. Barva podkladu je námořnická modř, písmo a rámeček je ve zlatavém provedení.

(2) Domovenka se umísťuje na pravém rukávu saka pracovního stejnokroje I a slavnostního stejnokroje, košile nebo halenky, šatů letních, parky, stejnokrojového pláště univerzálního, bundy lehké, bundy do pasu s vložkou, pulovru s dlouhými rukávy, polokošile s límečkem tmavomodré a blůzy pracovního stejnokroje II.

(3) Na bílé košili s dlouhými rukávy nebo na bílé halence s dlouhými rukávy se domovenka nepoužije.

(4) Vzor domovenky je uveden v příloze č. 6 k této vyhlášce.

§ 9
Rukávový znak

(1) Rukávový znak má tvar pavézy ohraničený zlatavým rámečkem. Rukávový znak je vyšívaný nebo tkaný. Barva podkladu je námořnická modř. Písmena, malý znak uprostřed a rámeček jsou ve zlatavém provedení.

(2) Rukávový znak se umísťuje na pravém rukávu saka pracovního stejnokroje I a slavnostního stejnokroje, košile nebo halenky, šatů letních, parky, bundy lehké, stejnokrojového pláště univerzálního, bundy do pasu s vložkou, pulovru s dlouhými rukávy, polokošile s límečkem tmavomodré a blůzy pracovního stejnokroje II.

(3) Na bílé košili s dlouhými rukávy nebo na bílé halence s dlouhými rukávy se označení příslušnosti k organizační části nepoužije.

(4) Vzor rukávového znaku je uveden v příloze č. 6 k této vyhlášce.

§ 10
Odznak s identifikačním číslem

(1) Odznak s identifikačním číslem je kovový, reliéfní, stříbrné barvy s patinou. Na jeho spodní části je zobrazen malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky, v horní části je umístěno identifikační číslo.

(2) Odznak s identifikačním číslem se umísťuje na pravé přední náprsní straně saka pracovního stejnokroje I a na pravé kapse modré košile nebo modré halenky.

(3) Odznak s identifikačním číslem se nepoužije

a)   na služebním stejnokroji generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky,
b)   na pracovním stejnokroji II a
c)   na slavnostním a společenském stejnokroji.

(4) Vzor odznaku s identifikačním číslem je uveden v příloze č. 7 k této vyhlášce.

§ 11
Čepicový odznak

(1) Čepicový odznak je zhotoven z mosazi a je povrchově upraven. Čepicový odznak se skládá ze stylizované podložky a z vloženého velkého státního znaku. Od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík je čepicový odznak ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník a u generálských hodností je čepicový odznak ve zlatavém provedení.

(2) Čepicový odznak se umísťuje na čepici se štítkem, klobouku, čepici zimní a čepici lodičce.

(3) Čepicový odznak se nepoužije na čepici k pracovnímu stejnokroji II.

§ 12
Límcový odznak

(1) Límcový odznak je zhotoven z mosazi a je povrchově upraven. Límcový odznak je kulatý, uprostřed je malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky. Od hodnostního označení rotný do hodnostního označení nadpraporčík je límcový odznak ve stříbřitém provedení, od hodnostního označení podporučík do hodnostního označení plukovník je límcový odznak ve zlatavém provedení.

(2) Límcový odznak se umísťuje na obou stranách límce saka pracovního stejnokroje I, saka slavnostního stejnokroje, stejnokrojového pláště univerzálního, saka společenského stejnokroje a pláště společenského letního a zimního.

(3) Límcový odznak se na služebních stejnokrojích u generálských hodností nepoužije.

§ 13
Nápis

Nápis „HZS ČR“ je vetkán na levém rukávu výstrojních součástek společenského stejnokroje. Na košilích společenského stejnokroje se nápis „HZS ČR“ nepoužije.

§ 14
Způsob odlišujícího označení

(1) Bývalý příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky používá slavnostní stejnokroj, který je na pravé přední náprsní straně saka označen odznakem označujícím bývalé příslušníky Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „odznak“). Odznak je kovový, reliéfní, stříbrné barvy s patinou. Na jeho spodní části je zobrazen malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky, v horní části je umístěn nápis „Příslušník HZS ČR ve výslužbě“. Odznak je vytvořen ve tvaru obdélníku se zakulacenými spodními okraji. Rozměr odznaku je 40 x 50 mm.

(2) Na zadní straně odznaku je umístěno evidenční (pořadové) číslo, pod kterým tento odznak eviduje a vydává generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky.

(3) Vzor odznaku je uveden v příloze č. 8 k této vyhlášce.

ČÁST DRUHÁ
Vzor služebního průkazu, vzor průkazu zaměstnance a způsob prokázání příslušnosti služebním průkazem

§ 15
Služební průkaz příslušníka Hasičského záchranného sboru České republiky

Služební průkaz příslušníka Hasičského záchranného sboru České republiky je ve formě plastové karty o rozměru 85,6 x 54 mm. Barva podtiskového rastru plynule přechází z modré do žluté a opět do modré barvy. V horní části průkazu vlevo je v modře orámované bílé ploše nápis „HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR“ červenými písmeny a pod ním nápis „ČESKÉ REPUBLIKY“ v barvě černé. V horní části průkazu vpravo je umístěn velký státní znak. V levé části průkazu je tištěná podoba držitele průkazu o rozměrech 26 x 35 mm. Vpravo od tištěné podoby držitele průkazu je nápis „SLUŽEBNÍ PRŮKAZ PŘÍSLUŠNÍKA“ v barvě červené a čtyři bílé plochy, které obsahují černě vytištěné příjmení, jméno, titul a šestimístné osobní evidenční číslo držitele průkazu. V pravé dolní části průkazu je podpis generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. V dolní části průkazu je umístěn nápis „HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR“ bílými písmeny, opakující se v celé šíři průkazu. Průkaz je laminován transparentní holografickou fólií. Vzor průkazu je uveden v příloze č. 9 k této vyhlášce.

§ 16
Průkaz zaměstnance

Průkaz zaměstnance Hasičského záchranného sboru České republiky je ve formě plastové karty o rozměru 85,6 x 54 mm. Barva podtiskového rastru plynule přechází z červené do žluté a opět do červené barvy. V horní části průkazu vlevo je v modře orámované bílé ploše nápis „HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR“ červenými písmeny a pod ním nápis „ČESKÉ REPUBLIKY“ v barvě černé. V horní části průkazu vpravo je umístěn velký státní znak. V levé části průkazu je tištěná podoba držitele průkazu o rozměrech 26 x 35 mm. Vpravo od tištěné podoby průkazu držitele je nápis „PRŮKAZ ZAMĚSTNANCE“ v barvě modré a čtyři bílé plochy, které obsahují černě vytištěné příjmení, jméno, titul a šestimístné osobní evidenční číslo. V pravé dolní části průkazu je podpis generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky. V dolní části průkazu je umístěn nápis „HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR“ bílými písmeny, opakující se v celé šíři průkazu. Průkaz je laminován transparentní holografickou fólií. Vzor průkazu je uveden v příloze č. 10 k této vyhlášce.

§ 17
Způsob prokazování příslušnosti k Hasičskému záchrannému sboru České republiky služebním průkazem

Příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky při prokazování příslušnosti k tomuto sboru služebním průkazem předkládá k nahlédnutí přední stranu služebního průkazu s fotografií, aniž ho vydá z ruky. Příslušník Hasičského záchranného sboru České republiky při výkonu služby v občanském oděvu může též prokazovat svoji příslušnost k tomuto sboru tím, že si umístí služební průkaz na levou stranu hrudi nebo zavěsí na krk tak, aby byla viditelná jeho přední strana.

ČÁST TŘETÍ
Vzory velkého a malého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky a základní znaky charakterizující prapor Hasičského záchranného sboru České republiky

§ 18
Velký znak Hasičského záchranného sboru České republiky

(1) Velký znak Hasičského záchranného sboru České republiky má tvar pavézy, poměr výška a šířka znaku je 1,35 : 1. Tento znak lze používat v provedení barevném nebo černobílém. Barva podkladu je námořnická modř, písmo a malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky je ve zlatavém provedení. V horní části je umístěn nápis „HASIČSKÝ“, pod ním je nápis „ZÁCHRANNÝ SBOR“. Pod ním je umístěn malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky. Ve spodní části rukávového znaku je umístěn nápis „ČESKÉ REPUBLIKY“.

(2) Vzor velkého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky je uveden v příloze č. 11 k této vyhlášce.

§ 19
Malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky

(1) Malý znak Hasičského záchranného sboru České republiky je kulatý, část obvodu znaku tvoří lipové listy, uprostřed znaku jsou přilba a zkřížené sekerky. Spodní část znaku je uzavřena znakem civilní ochrany. Barevné provedení znaku civilní ochrany je v provedení jednobarevném nebo je v provedení shodném jako u velkého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky.

(2) Barevné provedení malého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky se používá výhradně v barevném provedení stříbřitém, zlatavém nebo černobílém.

(3) Vzor malého znaku Hasičského záchranného sboru České republiky je uveden v příloze č. 12 k této vyhlášce.

§ 20
Základní znaky charakterizující prapor Hasičského záchranného sboru České republiky

(1) Prapor Hasičského záchranného sboru České republiky (dále jen „prapor“) má tvar obdélníku v poměru šířky a délky 2 : 3. Tři okraje praporu zdobí zlatavé třásně. Lícová strana má červený nebo modrý podklad, na kterém je umístěn nápis „HASIČSKÝ ZÁCHRANNÝ SBOR“ s upřesněním názvu příslušné organizační části. Lícová plocha je doplněna velkým znakem Hasičského záchranného sboru České republiky a lipovými ratolestmi. Rubová strana praporu má zpravidla tmavomodrý podklad a je zdobena historickými emblémy a nápisy, popřípadě znakem kraje.

(2) Prapor se používá se žerdí, ke které lze připnout slavnostní nebo historické stuhy.

ČÁST ČTVRTÁ
Přechodné ustanovení a účinnost

§ 21
Přechodné ustanovení

Stejnokrojový plášť s vložkou a výstrojní součástky pracovního stejnokroje I v šedomodrém provedení podle vyhlášky č. 97/2008 Sb., mohou být používány do 31. prosince 2016.

§ 22
Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2016.

Ministr:
Chovanec v. r.

(Přílohy jsou dostupné na adrese: https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu)

E-shop

Veřejné zakázky, 2. vydání

Veřejné zakázky, 2. vydání

Lucie Balýová - C. H. Beck

Téma veřejných zakázek je velmi aktuální, neboť jejich prostřednictvím se vynakládají značné veřejné prostředky. Bohužel se nad problematikou zadávání veřejných zakázek vznáší aura velké složitosti a obtížnosti, ačkoliv jde o proces, který by měl být každému subjektu, jenž je ...

Cena: 490 KčKOUPIT

Zákon o státním podniku - Komentář

Zákon o státním podniku - Komentář

Jan Dědič, Jana Guričová, Josef Kříž, Jan Lasák, Jakub Porod - Wolters Kluwer, a. s.

Po 20 letech účinnosti zákona č. 77/1997 Sb., o státním podniku, přináší tento komentář jeho první ucelený výklad, který navíc reaguje na poslední velkou novelu zákona z roku 2017. Státní podnik představuje zvláštní právnickou osobu na pomezí veřejného a soukromého práva a tato ...

Cena: 685 KčKOUPIT

Kompendium judikatury - Exekuční titul

Kompendium judikatury - Exekuční titul

JUDr. Blanka Havlíčková - Wolters Kluwer, a. s.

Druhý díl rozsáhlého otevřeného souboru exekuční judikatury zachycuje především soudní produkci posledních let a klade si za cíl představit myšlenkovou argumentaci a závěry, k nimž vrcholné české soudy dospěly při výkladu vybraných otázek exekučního práva, zaměřené tentokrát na ...

Cena: 295 KčKOUPIT

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /

Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

© 1996–2021 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.