Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Sledování změn právních předpisů

ZÁKON č. 218/2002 Sb.,

o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon)

Účinnost:

1. 1. 2004, vybraná ustanovení 28. 5. 2002

Zdroj:

částka 84/2002 Sb.

 

Oblast: Státní správa

Anotace:

  • Právní poměry zaměstnanců v ministerstvech a jiných správních úřadech se dosud řídí zákoníkem práce a dalšími právními předpisy vydanými k jeho provedení. Přitom čl. 79 odst. 2 Ústavy České republiky stanoví, že právní poměry státních zaměstnanců v ministerstvech a jiných správních úřadech upravuje zákon - tento zákon byl nyní přijat s tím, že jeho účinnost se odkládá až na rok 2004. Zákon by měl přispět ke stabilizaci poměrů ve státní správě (nezávislost na vládnoucí politické straně; zvýhodnění státních zaměstnanců proti zaměstnancům v pracovním poměru) a také zkvalitnit výkon státní správy (vzdělávání státních zaměstnanců, organizační poměry).
  • Zákon se vztahuje pouze na zaměstnance specifického okruhu institucí (ministerstva, ústřední správní úřady apod.), a to ty, které jsou zřízeny zákonem. Působnost zákona se nevztahuje na takové orgány, které podle zvláštních zákonů nejsou součástí moci výkonné, nevykonávají státní správu, i když je jejich činnost vykonávána ve státním zájmu (např. učitelé, zdravotničtí pracovníci státních a obecních zdravotnických zařízení, zaměstnanci Českých drah). Totéž platí, i pokud jde o zaměstnance územních samosprávných celků, i když podle zvláštních zákonů na základě přenesené působnosti vykonávají státní správu - tito zaměstnanci jsou v pracovním poměru k obci a výkon státní správy nebudou zaměstnanci obcí (krajů) vykonávat v právním vztahu vůči státu.
  • Zaměstnanecký vztah (služební poměr) mezi fyzickou osobou (státním zaměstnancem) a státem nebude zakládán dvoustranným právním úkonem (smlouvou), nýbrž půjde o jednostranné jmenování státem, s předchozím souhlasem fyzické osoby, která hodlá být státním zaměstnancem; na jmenování do státní služby však nebude nárok.
  • Státní zaměstnanec bude mít některá specifická práva a nároky na straně jedné, na straně druhé bude muset splňovat určité podmínky a strpět některá osobní omezení stanovená zákonem.
  • Řada situací (doba výkonu služby, bezpečnost a ochrana zdraví, překážky v práci, zaměstnávání žen, odpovědnost za škodu atd.) se řídí zákoníkem práce.

Zrušený předpis:

  • Zákon č. 213/1948 Sb., o úpravě některých poměrů na ochranu veřejných zájmů

Související platné předpisy:

  • Zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
  • Zákon č. 219/2002 Sb., kterým se provádějí změny v soustavě ústředních orgánů státní správy České republiky a mění se zákon č. 2/1969 Sb., o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy České republiky, ve znění pozdějších předpisů

Publikace k tématu

Zákon o státní službě

Zákon o státní službě

JUDr. Antonín Kottnauer, JUDr. Helena Úlehlová, JUDr. Jan Přib, CSc., Mgr. Ludmila Tomandlová - Sagit, a. s.

V knize najdete základní výklad zákona zpracovaný formou číslovaných poznámek včetně odkazů na související právní předpisy a některé příklady. Zákon upravuje organizaci státní služby, služební poměr státních zaměstnanců, jejich práva a povinnosti včetně kárné odpovědnosti, ...

Cena: 489 KčKOUPIT

ZPRAVODAJSTVÍ

Zpravodajství vás každý týden seznámí s novými právními předpisy a publikacemi z vašeho oboru.
Přihlaste se k bezplatnému odběru.

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /

Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

© 1996–2022 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.