Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Anotace změn

Anotace

ZÁKON č. 476/2008 Sb.,

kterým se mění zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů

Účinnost:

1. 1. 2009

Zdroj:

částka 153/2008 Sb.

 

Oblast: Daně

Anotace:

 • Základem daně z převodu nemovitostí, jde-li o převod nemovitosti nabyté:
  - v souvislosti s postoupením pohledávky, je cena zjištěná podle zákona o oceňování majetku, platná v den nabytí nemovitosti,
  - do vlastnictví územního samosprávného celku, je cena sjednaná.
 • Poplatníkem daně z převodu nemovitostí, jde-li o nabytí nemovitostí v souvislosti s postoupením pohledávky, je nabyvatel.
 • Jde-li o převod nemovitosti na základě smlouvy o postoupení pohledávky, je poplatník povinen podat místně příslušnému správci daně přiznání k dani z převodu nemovitostí nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci, v němž tato smlouva nabyla účinnosti. Dojde-li ke zpětnému nabytí nemovitosti původním vlastníkem, může požádat finanční ředitelství o prominutí daně nejpozději do 3 let ode dne zpětného nabytí vlastnictví k nemovitosti.
 • Od daně z převodu nemovitostí se osvobozuje převod nebo přechod vlastnictví k nemovitosti z vlastnictví nebo do vlastnictví jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu, a to za stejných podmínek, které jsou stanoveny pro osvobození převodů nebo přechodů z vlastnictví nebo do vlastnictví České republiky.
 • Od daně dědické a daně darovací se osvobozuje bezúplatné nabytí majetku:
  - jiným členským státem Evropské unie, Norskem nebo Islandem,
  - právnickou osobou výše uvedených zemí, je-li právní forma a předmět činnosti obdobný právní formě a předmětu činnosti české právnické osoby, u níž jsou bezúplatná nabytí majetku od těchto daní osvobozena.
 • Od daně darovací a daně z převodu nemovitostí se osvobozují vklady do základního kapitálu obchodních společností nebo družstev podle právního řádu jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu.
 • Upřesňuje se, že v případě, kdy nejde o novou stavbu, je od daně z převodu nemovitostí osvobozen první úplatný převod nebo přechod vlastnictví bytu, který vznikl nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou, provedenou formou vestavby (dosud bytu, který vznikl změnou dokončené stavby podle stavebního zákona).
 • Osvobození bezúplatně nabytého majetku fyzickou osobou provozující zdravotnické zařízení nebo zařízení na ochranu opuštěných zvířat nebo ohrožených druhů zvířat od daně darovací se rozšiřuje i na fyzické osoby s trvalým pobytem na území jiného členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu.
 • Jde-li o úplatný převod vlastnictví k nemovitosti do vlastnictví (stejně jako dosud, jde-li o převod z vlastnictví) územního samosprávného celku, znalecký posudek o ceně zjištěné podle zákona o oceňování majetku se při podání daňového přiznání k dani z převodu nemovitostí nevyžaduje.
 • V případech, kdy je nabytí majetku v rámci dědictví zcela osvobozeno od daně dědické, vrátí správce daně příslušný spis soudu do 30 dnů od ukončení šetření.

Novelizovaný předpis:

 • Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů

Nabídka k tématu

Daňové zákony 2018

Daňové zákony 2018

Sagit, a. s.

Soubor všech českých daňových zákonů, do kterých jsou promítnuty všechny změny k 1. 1. 2018. Publikace obsahuje celkem 12 zákonů v úplném znění s tučně vyznačenými změnami. Nově byl zařazen zákon o dani z hazardních her. V této publikaci jsou obsaženy pouze daňové zákony – další ...

Cena: 129 KčKOUPIT

Daňové zákony 2017

Daňové zákony 2017

Sagit, a. s.

Soubor všech českých daňových zákonů, do kterých jsou promítnuty všechny změny k 1. 1. 2017. Nově byl zařazen také zákon o evidenci tržeb. Publikace obsahuje celkem 12 zákonů v úplném znění s tučně vyznačenými změnami. V této publikaci jsou obsaženy pouze daňové zákony – další ...

Cena: 129 KčKOUPIT

Zpravodaj ÚZ

Se Zpravodajem vám edice ÚZ poskytne ještě lepší informační zázemí:

 • všechny důležité změny za uplynulý měsíc,
 • Sbírka zákonů a Finanční zpravodaj,
 • změny utříděné podle témat,
 • charakteristika každé změny.

My hlídáme změny,
vy pracujte!

Objednat

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /

Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

© 1996–2018 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.