Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Anotace

Anotace

ZÁKON č. 217/2000 Sb.,

kterým se mění zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ...

Účinnost:

1. 1. 2001, vybrané ustanovení 1. 8. 2000

Zdroj:

částka 65/2000 Sb.

 

Oblast: Mzdy, platy

Novelizované předpisy:

 • Zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, ve znění zákonů č. 590/1992 Sb., č. 10/1993 Sb., č. 37/1993 Sb., č. 74/1994 Sb. a č. 118/1995 Sb.
 • Zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění zákonů č. 590/1992 Sb., č. 10/1993 Sb., č. 40/1994 Sb., č. 118/1995 Sb., č. 201/1997 Sb., č. 225/1999 Sb. a č. 132/2000 Sb.

Anotace:

K zákonu č. 1/1992 Sb.,  o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku

 • Rozšiřuje se definice mzdy. Ta je poskytována vždy podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků.
 • V zájmu odstranění diskriminace žen se stanoví povinnost poskytování stejné mzdy za stejnou práci a za stejné hodnoty, a to mužům i ženám.
 • Nově se stanoví, že mzda přísluší nejméně ve výši a za podmínek stanovených zákoníkem práce, a dále, že mzda musí být sjednána nebo stanovena písemně před výkonem práce, za kterou tato mzda přísluší. Mzda je splatná vždy až po vykonání práce.
 • Zaměstnanci, je-li statutárním orgánem, určuje mzdu orgán, který jej do funkce jmenuje nebo volí.
 • V kolektivní nebo pracovní smlouvě lze nyní sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas jen v případě, je-li současně sjednán v rámci stanoveného limitu práce přesčas podle zákoníku práce nejvyšší rozsah práce přesčas, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit.
 • Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, resp. příplatek ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna (dosud byla za dobu práce ve svátek dosažená mzda zvýšena o 50 % průměrného výdělku nebo pouze poskytnuto náhradní volno).
 • Doplatek do průměrného výdělku přísluší zaměstnanci převedenému na jinou práci, za niž přísluší nižší mzda, také z důvodu prostoje, který zaměstnanec nezavinil, nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
 • Zaměstnanci, který je převeden na jinou práci proto, že proti němu bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ní došlo ke škodě na majetku zaměstnavatele, přísluší mzda podle vykonávané práce. Nebude-li však zaměstnanec pro tento trestný čin odsouzen, přísluší mu za dobu převedení doplatek do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením.
 • Ruší se vyloučení povinnosti zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci mzdu na pracovišti, pokud je toto pracoviště vzdálené.
 • Upřesňuje se povinnost zaměstnavatele na svůj náklad a nebezpečí poukázat mzdu nebo jiné peněžité plnění na jeden účet uvedený v žádosti zaměstnance, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy stanoveném zaměstnavatelem, pokud se zaměstnancem nesjedná písemně jiný termín.
 • Upřesňuje se způsob vyjadřování naturální mzdy v peněžní formě a uplatňování minimálních mzdových tarifů včetně minimální odměny za pracovní pohotovost.
 • Upravuje se postup stanovení průměrného výdělku v případě, že je zaměstnanci v rozhodném období zúčtována k výplatě mzda (část mzdy), která je poskytována za delší období než kalendářní čtvrtletí.

K zákonu č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech

 • Zákon se nyní nevztahuje na občany cizích států, kteří jsou zaměstnanci České republiky (státu) s místem výkonu práce mimo území České republiky.
 • V zájmu odstranění diskriminace žen se stanoví povinnost poskytování stejného platu za stejnou práci a za stejné hodnoty, a to mužům i ženám.
 • Stanoví se způsob určení platu vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem zaměstnavatele nebo vedoucím organizační složky státu.
 • Stanoví se platové třídy a minimální platové tarify pro období roku 2001 a období od 1. 1. 2002, a dále hodnostní příplatky příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a služeb ve služebním poměru, příslušníků orgánů celní správy a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.
 • Doba, po kterou zaměstnanci převedenému na méně placenou práci z důvodu, pro který mu přísluší doplatek do průměrného výdělku, již není omezena. Dosud byl doplatek vyplacen nejdéle 12 měsíců ode dne převedení.
 • Ruší se vyloučení povinnosti zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci mzdu na pracovišti, pokud je toto pracoviště vzdálené.
 • Upřesňuje se povinnost zaměstnavatele na svůj náklad a nebezpečí poukázat plat nebo jiné peněžité plnění na jeden účet uvedený v žádosti zaměstnance, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty platu stanoveném zaměstnavatelem, pokud se zaměstnancem nesjedná písemně jiný termín.
 • Ruší se možnost poskytovat zaměstnanci náhradní volno za pracovní pohotovost na pracovišti mimo pracovní dobu.
 • Stanoví se povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce platový výměr, resp. oznámit písemně zaměstnanci změnu platového výměru (vč. zdůvodnění této změny) nejpozději v den, kdy změna nabývá platnosti.
 • Stanoví se povinnost zaměstnavatele poskytovat informace vyjmenované zákonem do Informačního systému o platech.
 • Účinnost dosavadní přílohy k zákonu, která charakterizuje současných 12 platových tříd, končí dnem 31. 12. 2001. Nově se stanoví 16 platových tříd, jejichž charakteristika je nyní také přílohou zákona.

K tomuto zákonu viz též ÚZEMNÍ SAMOSPRÁVA.

E-shop

Spotřebitelské smlouvy a ochrana spotřebitele

Spotřebitelské smlouvy a ochrana spotřebitele

Doc. JUDr. Jan Ondřej, CSc. a kolektiv - C. H. Beck

Publikace je zaměřena na různé aspekty vztahů mezi spotřebiteli a dodavateli, kdy spotřebitel je slabší stranou, dodavatel (podnikatel) má vzhledem ke svému postavení silnější postavení, které by však neměl zneužívat. Autoři se snaží tyto vzájemné vztahy analyzovat co nejkomplexněji, ...

Cena: 690 KčKOUPIT

Lexikon účetních pojmů - překlad Z Čj do Aj a Nj, Výklad pojmů v Čj, Aj, Nj, praktické příkaldy

Lexikon účetních pojmů - překlad Z Čj do Aj a Nj, Výklad pojmů v Čj, Aj, Nj, praktické příkaldy

doc. Ing. Jiří Strouhal, Ph.D., doc. Ing. Jiřina Bokšová, Ph.D. - Wolters Kluwer, a. s.

Příručka, která encyklopedickým způsobem definuje jednotlivé výrazy, se kterými se můžete pravidelně setkat v každodenní účetní praxi. Jedná se zejména o pojmy z oblasti finančního účetnictví, manažerského ...

Cena: 449 KčKOUPIT

Příklady a judikatura z práva životního prostředí

Příklady a judikatura z práva životního prostředí

Jan Bahýĺ, Lenka Bahýĺová, Tomáš Kocourek - Nakladatelství Leges, s. r. o.

Publikace představuje praktický doplněk ke studiu a výuce práva životního prostředí. Obsahuje dvanáct kapitol, které pokrývají tradičně v seminářích procvičovaná témata. Prvních šest kapitol zahrnuje obecnou část práva životního prostředí, následujících šest kapitol se vztahuje ke ...

Cena: 270 KčKOUPIT

Sbírka zákonů

Zahájili jsme prodej tištěné
Sbírky zákonů!

Aktuální částky si můžete
zakoupit v naší prodejně na adrese Horní 457/1,
700 30 Ostrava-Hrabůvka
po–pá 7–15 hod

Pouze osobní odběr!
Tištěnou Sbírku zákonů
nezasíláme poštou.

Zpravodaj ÚZ

Se Zpravodajem vám edice ÚZ poskytne ještě lepší informační zázemí:

 • všechny důležité změny za uplynulý měsíc,
 • Sbírka zákonů a Finanční zpravodaj,
 • změny utříděné podle témat,
 • charakteristika každé změny.

My hlídáme změny,
vy pracujte!

Objednat

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /
Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

Obchodní podmínky

© 1996–2017 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.