Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Anotace změn

Anotace

ZÁKON č. 217/2000 Sb.,

kterým se mění zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ...

Účinnost:

1. 1. 2001, vybrané ustanovení 1. 8. 2000

Zdroj:

částka 65/2000 Sb.

 

Oblast: Mzdy, platy

Novelizované předpisy:

 • Zákon č. 1/1992 Sb., o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku, ve znění zákonů č. 590/1992 Sb., č. 10/1993 Sb., č. 37/1993 Sb., č. 74/1994 Sb. a č. 118/1995 Sb.
 • Zákon č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění zákonů č. 590/1992 Sb., č. 10/1993 Sb., č. 40/1994 Sb., č. 118/1995 Sb., č. 201/1997 Sb., č. 225/1999 Sb. a č. 132/2000 Sb.

Anotace:

K zákonu č. 1/1992 Sb.,  o mzdě, odměně za pracovní pohotovost a o průměrném výdělku

 • Rozšiřuje se definice mzdy. Ta je poskytována vždy podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků.
 • V zájmu odstranění diskriminace žen se stanoví povinnost poskytování stejné mzdy za stejnou práci a za stejné hodnoty, a to mužům i ženám.
 • Nově se stanoví, že mzda přísluší nejméně ve výši a za podmínek stanovených zákoníkem práce, a dále, že mzda musí být sjednána nebo stanovena písemně před výkonem práce, za kterou tato mzda přísluší. Mzda je splatná vždy až po vykonání práce.
 • Zaměstnanci, je-li statutárním orgánem, určuje mzdu orgán, který jej do funkce jmenuje nebo volí.
 • V kolektivní nebo pracovní smlouvě lze nyní sjednat mzdu již s přihlédnutím k případné práci přesčas jen v případě, je-li současně sjednán v rámci stanoveného limitu práce přesčas podle zákoníku práce nejvyšší rozsah práce přesčas, kterou může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit.
 • Za dobu práce ve svátek přísluší zaměstnanci dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, resp. příplatek ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna (dosud byla za dobu práce ve svátek dosažená mzda zvýšena o 50 % průměrného výdělku nebo pouze poskytnuto náhradní volno).
 • Doplatek do průměrného výdělku přísluší zaměstnanci převedenému na jinou práci, za niž přísluší nižší mzda, také z důvodu prostoje, který zaměstnanec nezavinil, nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy.
 • Zaměstnanci, který je převeden na jinou práci proto, že proti němu bylo zahájeno trestní řízení pro podezření z úmyslné trestné činnosti spáchané při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ní došlo ke škodě na majetku zaměstnavatele, přísluší mzda podle vykonávané práce. Nebude-li však zaměstnanec pro tento trestný čin odsouzen, přísluší mu za dobu převedení doplatek do výše průměrného výdělku, kterého dosahoval před převedením.
 • Ruší se vyloučení povinnosti zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci mzdu na pracovišti, pokud je toto pracoviště vzdálené.
 • Upřesňuje se povinnost zaměstnavatele na svůj náklad a nebezpečí poukázat mzdu nebo jiné peněžité plnění na jeden účet uvedený v žádosti zaměstnance, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty mzdy stanoveném zaměstnavatelem, pokud se zaměstnancem nesjedná písemně jiný termín.
 • Upřesňuje se způsob vyjadřování naturální mzdy v peněžní formě a uplatňování minimálních mzdových tarifů včetně minimální odměny za pracovní pohotovost.
 • Upravuje se postup stanovení průměrného výdělku v případě, že je zaměstnanci v rozhodném období zúčtována k výplatě mzda (část mzdy), která je poskytována za delší období než kalendářní čtvrtletí.

K zákonu č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech

 • Zákon se nyní nevztahuje na občany cizích států, kteří jsou zaměstnanci České republiky (státu) s místem výkonu práce mimo území České republiky.
 • V zájmu odstranění diskriminace žen se stanoví povinnost poskytování stejného platu za stejnou práci a za stejné hodnoty, a to mužům i ženám.
 • Stanoví se způsob určení platu vedoucímu zaměstnanci, který je statutárním orgánem zaměstnavatele nebo vedoucím organizační složky státu.
 • Stanoví se platové třídy a minimální platové tarify pro období roku 2001 a období od 1. 1. 2002, a dále hodnostní příplatky příslušníků ozbrojených sil a bezpečnostních sborů a služeb ve služebním poměru, příslušníků orgánů celní správy a příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR.
 • Doba, po kterou zaměstnanci převedenému na méně placenou práci z důvodu, pro který mu přísluší doplatek do průměrného výdělku, již není omezena. Dosud byl doplatek vyplacen nejdéle 12 měsíců ode dne převedení.
 • Ruší se vyloučení povinnosti zaměstnavatele poskytnout zaměstnanci mzdu na pracovišti, pokud je toto pracoviště vzdálené.
 • Upřesňuje se povinnost zaměstnavatele na svůj náklad a nebezpečí poukázat plat nebo jiné peněžité plnění na jeden účet uvedený v žádosti zaměstnance, a to nejpozději v pravidelném termínu výplaty platu stanoveném zaměstnavatelem, pokud se zaměstnancem nesjedná písemně jiný termín.
 • Ruší se možnost poskytovat zaměstnanci náhradní volno za pracovní pohotovost na pracovišti mimo pracovní dobu.
 • Stanoví se povinnost zaměstnavatele vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce platový výměr, resp. oznámit písemně zaměstnanci změnu platového výměru (vč. zdůvodnění této změny) nejpozději v den, kdy změna nabývá platnosti.
 • Stanoví se povinnost zaměstnavatele poskytovat informace vyjmenované zákonem do Informačního systému o platech.
 • Účinnost dosavadní přílohy k zákonu, která charakterizuje současných 12 platových tříd, končí dnem 31. 12. 2001. Nově se stanoví 16 platových tříd, jejichž charakteristika je nyní také přílohou zákona.

K tomuto zákonu viz též ÚZEMNÍ SAMOSPRÁVA.

E-shop

Kontakt s dětmi po rozvodu. Jak nepřijít o dítě

Kontakt s dětmi po rozvodu. Jak nepřijít o dítě

PhDr. Tomáš Novák, JUDr. Simona Corradiniová, JUDr. Radim Vypušťák - Wolters Kluwer, a. s.

Máte někdy pocit, že v Ústavě České republiky existuje „tajný paragraf“ nazvaný „Děti patří matce“, určený pouze ženám? Pokud jste matkou, napadá vás, že si otec vašich potomků nezaslouží tak báječné děti, jaké jste mu porodila? Jste-li otcem, nehodláte být ani po eventuálním rozvodu ...

Cena: 280 KčKOUPIT

Akciová společnost

Akciová společnost

Tomáš Dvořák - Wolters Kluwer, a. s.

Předkládaná publikace představuje komplexní vědeckou monografii o právní úpravě akciové společnosti podle zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích), který nabyl účinnosti dne 1. ledna 2014. Těžiště práce je obsaženo v rozboru ...

Cena: 1 785 KčKOUPIT

Mezinárodní zaměstnávání, vysílání a pronájem pracovníků

Mezinárodní zaměstnávání, vysílání a pronájem pracovníků

Ing. Lucie Rytířová, Ing. Jana Tepperová, Ph.D. - Anag, spol. s r. o.

Publikace se zabývá problematikou práv, povinností a možností při práci v zahraničí nebo pro zahraniční společnosti, např. lokální pracovní smlouvou, vysláním nebo mezinárodním pronájmem pracovní síly. Zohledňuje všechny důležité právní předpisy Kniha Mezinárodní zaměstnávání, ...

Cena: 439 KčKOUPIT

Zpravodaj ÚZ

Se Zpravodajem vám edice ÚZ poskytne ještě lepší informační zázemí:

 • všechny důležité změny za uplynulý měsíc,
 • Sbírka zákonů a Finanční zpravodaj,
 • změny utříděné podle témat,
 • charakteristika každé změny.

My hlídáme změny,
vy pracujte!

Objednat

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /

Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

Obchodní podmínky

© 1996–2017 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.