Váš nákupní košík:  prázdný Přihlášení obchod@sagit.cz

Navigace:  Úvod  »  Zákony  »  Anotace

Anotace

ZÁKON č. 64/2000 Sb.,

kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů

Účinnost:

účinnost 1. 6. 2000, vybraná ustanovení 1. 1. 2001

Zdroj:

částka 23/2000 Sb.

 

Oblast: Ochrana spotřebitele

Důvod úpravy:

Zajištění slučitelnosti problematiky zaměnitelných výrobků s právem EU.

Anotace:

 • Vzhledem k odlišnému vymezení již zavedeného pojmu "nebezpečný výrobek", zavádí se nový pojem "výrobek nebezpečný svou zaměnitelností s potravinou", a to proto, že některé výrobky lze zaměnit za potraviny a tyto výrobky mohou ohrozit bezpečnost nebo zdraví spotřebitelů, zejména osob se sníženou rozpoznávací schopností, tj. dětí nebo starších osob. Nejedná se však o výrobky obecně nebezpečné, nejedná se tedy o tzv. "nebezpečné výrobky".
 • Stanoví se povinnost, že nikdo nesmí vyrábět, dovážet, vyvážet, nabízet, prodávat a darovat výrobky nebezpečné svou zaměnitelností s potravinami. Toto dosud chybějící ustanovení v naší právní úpravě bylo EU považováno za překážku volného pohybu zboží v rámci vytváření společného vnitřního trhu.
 • Orgánem, který vykonává dozor, pokud jde o problematiku výrobků nebezpečných svou zaměnitelností s potravinami, je Česká obchodní inspekce. Ta je oprávněna uložit rozhod- nutím ve správním řízení výrobci, dovozci, dodavateli nebo prodávajícímu povinnost stáhnout nebezpečný výrobek nebo výrobek nebezpečný svou zaměnitelností s potravinami z trhu. V případě bezprostředního ohrožení života lze toto rozhodnutí oznámit ústně a písemné vyhotovení rozhodnutí pak následně neprodleně doručit.
 • Dále se zavádí nové pojmy "obuv", "hlavní části obuvi", "useň", "povrstvená useň" a "křišťálové sklo" v souladu s definicemi obsaženými v příloze příslušné směrnice ES.
 • Zákaz nabídky a prodeje nebezpečných výrobků se rozšiřuje i na jejich darování.
 • Výrobce nebo dovozce obuvi je povinen poskytnout dodavateli nebo prodávajícímu přesné označení materiálů použitých v hlavních částech obuvi a dosavadní povinnost prodávajícího při označování výrobků se rozšiřuje o povinnost označovat prodávanou obuv údaji o materiálech použitých v jejích hlavních částech, s výjimkou těch druhů obuvi, které podle prováděcího právního předpisu, který vydá Ministerstvo průmyslu a obchodu, označování podléhat nebudou. Prodávající musí také vhodně zpřístupnit spotřebiteli informaci o významu symbolů, jimiž je obuv označena. Prodávající má však tuto povinnost, narozdíl od výrobce a dovozce, až počínaje 1. lednem 2001.
 • Výrobce, dovozce a prodávající nesmí používat označení křišťálové sklo ani jednotlivé druhy křišťálového skla a jim přiřazené symboly u jiných výrobků než u těch, které budou blíže charakterizovány prováděcím právním předpisem Ministerstva průmyslu a obchodu. Uvedený zákaz se vztahuje i na reklamu těchto výrobků. Dále je výrobce nebo dovozce a prodávající povinen, u skleněných výrobků nesoucích firemní nebo výrobní označení či značku nebo obchodní jméno nebo název obsahující označení "křišťál", "křišťálové", "crystal" nebo jeho odvozeniny, toto označení doplnit upřesňujícími údaji v souladu s výše uvedeným prováděcím právním předpisem. Příslušné ustanovení zákona nabývá účinnosti dne 1. ledna 2001.
 • Rozšiřuje se informační povinnost orgánů státní správy, veřejné správy a územní samosprávy tak, aby zamezily dovozu, vývozu a uvádění nebezpečných výrobků a výrobků nebezpečných svou zaměnitelností s potravinami do oběhu nebo zamezily jejich další oběh.
 • Dále se stanoví lhůta a způsob součinnosti prodávajícího s výrobcem, dovozcem či dodavatelem při stahování výrobku z trhu. Nedojde-li k vrácení nebo zpětnému převzetí výrobku stahovaného z trhu ve lhůtě stanovené v rozhodnutí dozorového orgánu nebo bez zbytečných průtahů, je dozorový orgán oprávněn uložit pokutu a je-li ohrožen život, zdraví nebo majetek, nařídit zničení výrobku na náklady toho, kdo povinnost nesplnil.

Novelizovaný předpis:

 • Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění zákona č. 217/1993 Sb., zákona č. 40/1995 Sb., zákona č. 104/1995 Sb., zákona č. 110/1997 Sb. a zákona č. 356/1999 Sb.

E-shop

Účastenství v civilním soudním řízení

Účastenství v civilním soudním řízení

Renáta Šínová, Marek Juráš - Nakladatelství Leges, s. r. o.

Monografie komplexně zpracovává problematiku účastenství v civilním soudním řízení podle právní úpravy účinné od 1. 1. 2014, tedy podle rekodifikační novely občanského soudního řádu a nového zákona o zvláštních řízeních soudních. Soustředí se na vymezení pojmu účastníka a jeho ...

Cena: 390 KčKOUPIT

Občanské soudní řízení, Soudcovský komentář, Kniha II.

Občanské soudní řízení, Soudcovský komentář, Kniha II.

Jaromír Jirsa, Marek Doležal, Kateřina Vančurová a kolektiv - Wolters Kluwer, a. s.

Komentář zpracovaný širokým autorským kolektivem pod vedením soudcem JUDr. Jaromírem Jirsou představuje nové pohledy na české civilní procesní právo, v jehož středu stojí občanský soudní řád. Rozsáhlý komentář vychází z bohatých praktických zkušeností soudců, kteří tvoří většinu ...

Cena: 900 KčKOUPIT

ÚZ č. 1155 - Zemědělství, Vinařství, Lesnictví, Myslivost, Rybářství, Ochrana zvířat

ÚZ č. 1155 - Zemědělství, Vinařství, Lesnictví, Myslivost, Rybářství, Ochrana zvířat

Sagit, a. s.

Rozsáhlý soubor 19 nejdůležitějších zákonů, z nichž 11 bylo od minulého vydání změněno, a to i vícekrát. Kapitola o zemědělství zahrnuje následující oblasti: krmiva, rostlinolékařská péče, hnojiva, veterinární ...

Cena: 279 KčKOUPIT

Sbírka zákonů

Zahájili jsme prodej tištěné
Sbírky zákonů!

Aktuální částky si můžete
zakoupit v naší prodejně na adrese Horní 457/1,
700 30 Ostrava-Hrabůvka
po–pá 7–15 hod

Pouze osobní odběr!
Tištěnou Sbírku zákonů
nezasíláme poštou.

Zpravodaj ÚZ

Se Zpravodajem vám edice ÚZ poskytne ještě lepší informační zázemí:

 • všechny důležité změny za uplynulý měsíc,
 • Sbírka zákonů a Finanční zpravodaj,
 • změny utříděné podle témat,
 • charakteristika každé změny.

My hlídáme změny,
vy pracujte!

Objednat

Právní předpisy

Sbírka zákonů ČR

 /
Číslo  /
Částka  /

Sbírka mezinárodních smluv

 /
Číslo  /
Částka  /

Finanční zpravodaj

 /
Číslo  /
Provozovatel

Nakladatelství Sagit, a. s.
Horní 457/1, 700 30 Ostrava-Hrabůvka
Společnost je zapsaná v obchodním
rejstříku vedeném KS v Ostravě,
oddíl B, vložka 3086.
IČ: 277 76 981
DIČ: CZ27776981

Telefony


Zásilkový obchod: 558 944 614
Předplatné ÚZ: 558 944 615
Software: 558 944 629
Knihkupci: 558 944 621
Inzerce: 558 944 634

E-maily


Zásilkový obchod: obchod@sagit.cz
Předplatné ÚZ: predplatne@sagit.cz
Software: software@sagit.cz
Knihkupci: knihkupci@sagit.cz
Inzerce: inzerce@sagit.cz

Obchodní podmínky

© 1996–2017 Nakladatelství Sagit, a. s. Všechna práva vyhrazena.